ČOI: Zákon o ochraně spotřebitele platí i na použité zboží

16.05.2017 10:52

Spotřebitel, který se rozhodne pro nákup použitého zboží v bazaru nebo zastavárně, může uplatňovat stejná práva jako u nákupu zboží nového. Inspektoři České obchodní inspekce Ústeckého a Libereckého kraje provedli dvě kontroly v oblasti výkupu a prodeje použitých výrobků. V obou případech zjistili porušení zákona o ochraně spotřebitele.

ČOI: Zákon o ochraně spotřebitele platí i na použité zboží
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Česká obchodní inspekce Ústeckého a Libereckého kraje uskutečnila dvě kontroly v bazarech a zastavárnách, které byly zaměřené na správnost účtování, vydání dokladu o zakoupení na vyžádání s vyznačením informace, že se jedná o použitý výrobek. Dále inspektoři kontrolovali informační povinnosti spojené s prodejem použitých výrobků.

V obou případech bylo zjištěno porušení zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. V jednom případě nebylo v dokladu o zakoupení výrobků vyznačeno, že se jedná o použitý výrobek a zároveň spotřebitel nebyl informován o vlastnostech a způsobu použití a údržbě výrobků a o nebezpečí, které vyplývá z jeho nesprávného použití nebo údržby. Oba obchodníci nesplnili informační povinnost uplatnění práva dané zboží reklamovat. Výše uvedená porušení byla v obou případech řešena pokutou ve formě Příkazu na místě.

O rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění práva z vadného plnění (tj. reklamace) má prodávající povinnost i u použitého zboží spotřebitele řádně informovat. Rozsah odpovědnosti prodávajícího stanoví občanský zákoník (§§ 2165-2174 zák. č. 89/2012) u spotřebního zboží obecně na 24 měsíců. Při koupi použitého spotřebního zboží se prodávající může se spotřebitelem dohodnout, že se tato lhůta zkracuje na polovinu. Zkrácenou dobu trvání odpovědnosti za vady je však třeba vyznačit v dokladu o koupi, stejně jako případné vady nebo nedostatky, s nimiž byl kupující předem seznámen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Návrh záplavového území a aktivních zón toku Merta

21:14 Povodí Moravy: Návrh záplavového území a aktivních zón toku Merta

Pro lepší a účelnější zvládání povodní a omezení ztrát na lidských životech, zdraví a majetku a násl…