ČOI stahuje z trhu svíčku v podobě rozpůleného vejce

25. 6. 2019 14:14

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu byl v nabídce pro spotřebitele výrobek zaměnitelný s potravinou. Jedná se o svíčku, která má tvar, velikost a barvy rozpůleného vejce. Díky realistickému vzhledu může být výrobek nebezpečný pro malé děti.

ČOI stahuje z trhu svíčku v podobě rozpůleného vejce
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI
reklama

Česká obchodní inspekce zjistila v nabídce a prodeji svíčku ve tvaru rozpůleného vejce v přirozených barvách, v jejímž středu je umístěn knot k zapálení. Výrobek imituje rozpůlené vejce v přirozených barvách. Je nabízen a prodáván samostatně bez obalu. Produkt představuje vysoké riziko pro malé děti s ním manipulující. Výrobek neobsahuje informace o jeho vlastnostech, o způsobu použití ani informace o nebezpečí, které plyne z jeho nesprávného použití. Postrádá také informaci o výrobci, dovozci, popř. dodavateli. Neobsahuje údaj o výrobním čísle ani čárový kód. Svíčka má velikost cca 4x6 cm.

Výrobek nesplňuje předepsaná ustanovení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele (ust. § 2 odst. 1 písm. h) a podle ust. § 7a zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele). Dle ustanovení § 7a zákona o ochraně spotřebitele je zakázáno vyrábět, dovážet, vyvážet, nabízet, prodávat nebo darovat výrobky nebezpečné svou zaměnitelností s potravinami.

ČOI zjistila, že díky realistickému vzhledu a tvaru rozpůleného vejce může u výrobku snadno dojít k polknutí či vdechnutí oddělených částí vosku a ty pak mohou malé děti či osoby s omezenou schopností orientace vložit do úst nebo polknout. Následně může dojít k zablokování dýchacích cest. 

Česká obchodní inspekce uložila opatření ve formě stažení výrobku z trhu. Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR a informace o něm zveřejněny v evropském systému včasného varování před nebezpečnými výrobky „RAPEX“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Bruntálský Kobylí potok zadrží více vody

20:29 Lesy ČR: Bruntálský Kobylí potok zadrží více vody

Kobylí potok v Bruntále v Moravskoslezském kraji proměnili vodohospodáři z Lesů ČR během roční revit…