ČOI ve druhém čtvrtletí odhalila 3 případy diskriminace

22.08.2020 7:36

Česká obchodní inspekce provedla ve 2. čtvrtletí 2020 kontrolní akci zaměřenou na diskriminaci spotřebitele. Celkem uskutečnila 134 kontrol a podezření na některou z forem tohoto nežádoucího jednání zjistila ve 3 případech.

ČOI ve druhém čtvrtletí odhalila 3 případy diskriminace
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI
reklama

„Ve druhém čtvrtletí roku 2020 došlo, v souvislosti s výskytem COVID-19, k mírnému poklesu počtu provedených kontrol oproti prvnímu čtvrtletí. Přesto ve sledovaném období vzniklo důvodné podezření na některou z forem diskriminačního jednání. Česká obchodní inspekce bude problematice diskriminace spotřebitele věnovat zvýšenou pozornost i v následujícím čtvrtletí roku 2020,“ říká ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Česká obchodní inspekce v období od 1. dubna do 30. června 2020 uskutečnila 134 kontrol, ve kterých se zaměřila na společensky nežádoucí jev – diskriminaci spotřebitele. Vedle prověřování, zda nedochází ze strany prodávajících k některé z forem diskriminace spotřebitelů, bylo součástí kontrol ověřování dodržování dalších právních předpisů. Podezření na některou z forem diskriminace zjistila celkem ve 3 případech, což představuje 2,2% z celkového počtu 134 provedených kontrol. Porušení dalších právních předpisů zaznamenala v 31 případech, tj. 23,1 %.

Zjištěné nedostatky

Podezření na porušení ustanovení § 6, které zakazuje prodávajícímu diskriminovat spotřebitele při prodeji výrobků nebo poskytování služeb, vzniklo celkem ve 3 případech:

  • v 1 případě byla na webových stránkách obchodního řetězce uvedena informace o možnosti registrace, do jím provozovaného věrnostního programu, pouze pro osoby starší 18 let
  • v 1 případě bylo zjištěno rozdílné stanovení cen vodného pro obyvatele s trvalým pobytem ve výši 25 Kč/m3 a pro obyvatele s jiným než trvalým pobytem ve výši 50 Kč/m3
  • v 1 případě byl spotřebiteli provozovatelem inzertního serveru smazán inzerát, ačkoliv inzeráty jiných inzerentů s obdobným textem smazány nebyly

Vedle specifického zaměření kontrol na oblast diskriminace bylo součástí kontrolní akce ověřování plnění ostatních ustanovení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele a dalších právních předpisů.

Nejčastěji, v 11 případech, byly zjištěny nedostatky v dodržování zásad poctivosti prodeje (§ 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele). Porušení dalších ustanovení zákona o ochraně spotřebitele bylo zjištěno v menším rozsahu.

Uložená opatření

V 2. čtvrtletí 2020 nabyly, v souvislosti s prokázaným diskriminačním jednáním, právní moci 3 pokuty v celkové výši 175 000 Kč. Všechny 3 pokuty se vztahovaly ke kontrolám provedeným v roce 2019.

Na základě zjištěných porušení právních předpisů bylo v rámci kontrolní akce pravomocně uloženo v období od 1. 4. do 30. 6. 2020 celkem 10 pokut v celkové výši 242 000 Kč. Počty pokut a jejich výše zahrnují i pokuty za další porušení právních předpisů, která byla v rámci kontrol zjištěna, a mohou se tak projevit i v jiných kontrolních akcích. Pro porušení povinností stanovených právními předpisy byl uložen zákaz prodeje na 52 kusů výrobků v celkové hodnotě 3 453 Kč a zákaz používání na 8 kusů neověřených měřidel, která neodpovídala obecně závazným právním předpisům, technickým normám, jiným technickým předpisům, popřípadě schválenému typu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily v Beskydech novou hájovnu, bývalá bude k vidění ve Valašském muzeu

21:20 Lesy ČR postavily v Beskydech novou hájovnu, bývalá bude k vidění ve Valašském muzeu

V lesích u Valašské Bystřice postavily Lesy ČR novou hájovnu. Stojí na místě roubenky z roku 1920, j…