ČOI zakázala na trhu hračku v podobě lodě kvůli olovu

14.08.2022 9:18 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je plastová hračka na baterie, která má v pájených spojích uvnitř hračky nadlimitní obsah olova. Jedná se o loď, číslo modelu NO 0619. ČOI nařídila stažení výrobku z trhu.

ČOI zakázala na trhu hračku v podobě lodě kvůli olovu
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce zjistila, že se na vnitřním trhu nabízí nebezpečná hračka, která vykazuje mnohonásobné překročení obsahu olova. Jedná se o plastovou hračku na baterie AA 3 x 1,5 V ve tvaru loďky, která stříká vodu a pohybuje se. Obal hračky tvoří papírový podklad s plastovým blistrem. Na obalu jsou uvedeny písemné informace vztahující se k hračce, včetně označení CE.
Zkušební laboratoř zjistila, že na pájeném spoji uvnitř hračky došlo k mnohonásobnému překročení obsahu olova až na hodnotu 79,1 % oproti povolené limitní hodnotě 0,1 % a obsahu kadmia až na hodnotu 0,0339 %, oproti povolené limitní hodnotě 0,01 % (požadavky nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (směrnice 2011/65/EU – RoHS). Nedodržení požadavků platné legislativy představuje vážné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí.
Česká obchodní inspekce uložila distributorovi ochranné opatření (§ 18a odst. 3 a 4 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky), kterým je zákaz distribuce a stažení výrobku z oběhu. Výrobek byl nahlášen do systému rychlé výměny informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích Safety Gate.
Informace o výrobku

Hračka na baterie „Loď MARINE RESCUE“

Značka:   neuvedena
Číslo modelu:   NO 0619
EAN:   8590331104093
Výrobce:  HONGRUN TOYS FACTORY, CHENGHAI DISTRICT, SHANTOU CITYGUANGDONG PROVINCE, CHINA
Dovozce:  WIKY spol. s r.o., Svatoborská 395, 697 01 Kyjov, Česká Republika
Původ výrobku:  Čína

reklama

autor: Tisková zpráva

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Zdravotní péče v roce 2021 vyšla na 55 tisíc korun na jednoho obyvatele

11:42 Český statistický úřad: Zdravotní péče v roce 2021 vyšla na 55 tisíc korun na jednoho obyvatele

Celkové výdaje na zdravotní péči v Česku v roce 2021 dosáhly bezmála 580 mld. Kč a meziročně vzrostl…