ČOI zakazuje bílého svítícího plyšového medvídka kvůli nadměrnému množství olova

17.07.2022 11:28 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je hračka na baterie, která obsahuje nadměrné množství olova. Jedná se o hračku – bílého svítícího plyšového medvídka model LLB-12208.

ČOI zakazuje bílého svítícího plyšového medvídka kvůli nadměrnému množství olova
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce výrobek, který představuje vážné riziko. Jedná se o hračku na baterie – bílého plyšového medvídka, který svítí. Hračka na baterie AA 2 x 1,5 V je zabalena v plastovém sáčku. K výrobku jsou přiloženy štítky s písemnými informacemi vztahujícími se k hračce, včetně označení CE. Hračka není vhodná pro děti do 3 let.

Zkušební laboratoř potvrdila, že na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova až na hodnotu 65,9 % oproti povolené limitní hodnotě 0,1 % a obsahu kadmia až na hodnotu 0,0883 % oproti povolené limitní hodnotě 0,01 % (požadavky nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (směrnice 2011/65/EU – RoHS). ČOI dále zjistila, že kontrolovaná osoba v postavení dovozce uvedla na trh výrobek bez ES prohlášení o shodě, tím nesplnila požadavky  NV č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky.

Česká obchodní inspekce uložila dovozci ochranné opatření (dle ust. § 18a odst. 3 a 4 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky), kterým je zákaz uvádění na trh a distribuce a stažení výše jmenovaného výrobku z trhu a oběhu. Výrobek byl nahlášen do systému rychlé výměny informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích Safety Gate.

Informace o výrobku:

Hračka na baterie „Svítící medvídek“

Značka: neuvedena

Číslo modelu: LLB-12208

Šarže: 111920

EAN: 8595629101211

Výrobce: YIWU Husain Electronic Co. Ltd. 1008 Gaoxin Rd., High – Tech Zone, Economic Development Zone, YIWU Zhejang, CHINA

Dovozce: 4Leaders, s.r.o. Příběnická 695/5, 390 01 Tábor, Česká Republika

Původ výrobku: Čína

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Desítky nostalgických vlaků nabídnou i letos zážitek

22:11 České dráhy: Desítky nostalgických vlaků nabídnou i letos zážitek

České dráhy také v letošním roce připravují se svými partnery bohatou nabídku nostalgických jízd s h…