ČOI zakazuje na trhu hračku ve tvaru lokomotivy kvůli nadměrnému množství olova

09.07.2022 8:49 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu je v nabídce výrobek, který kvůli možnému znečištění životního prostředí představuje vážné riziko. Jedná se o hračku na baterie ve tvaru lokomotivy.

ČOI zakazuje na trhu hračku ve tvaru lokomotivy kvůli nadměrnému množství olova
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR se nabízí pro spotřebitele hračka, která může znečistit životní prostředí. Jedná se o hračku na baterie 3 x 1,5 V LR41 ve tvaru lokomotivy se zvukem a světlem, délka hračky je 15 cm a hračka je zabalena v papírové krabici, na které jsou uvedeny informace. Na výrobku se nachází označení „CE“. Hračka není vhodná pro děti do 3 let.

Zkouškami provedenými akreditovanou laboratoří bylo v pájeném spoji uvnitř hračky zjištěno překročení obsahu olova. Naměřená hodnota 85,9 % mnohonásobně překračuje povolené limitní množství obsahu této látky v homogenních materiálech, které je omezeno na hodnotu 0,1 %. Nedodržení požadavků platné legislativy, nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (směrnice 2011/65/EU – RoHS) představuje vážné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí.

Česká obchodní inspekce, z důvodu zamezení dalšího výskytu totožných výrobků na trhu, uložila distributorovi ochranné opatření, kterým je stažení výše jmenovaného výrobku z trhu. Výrobek byl nahlášen do systému rychlé výměny informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích Safety Gate.

hračka

Informace o výrobku:
Hračka na baterie „Lokomotiva/Vlak“
Značka: neuvedena
Číslo modelu: neuvedeno
Číslo výrobní série: Et00311265
EAN: 8592190132651
Výrobce: Ming Gao Toys Factory, Chenghai District, Shantou city, Croscut 3, New area, Fengxin road 1,Guangdong Province, China
Dovozce: TEDDIES s.r.o., Česká 151/16, 602 00 Brno

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Cenina ke 150. výročí objevitele tajemství krve

22:30 Česká pošta: Cenina ke 150. výročí objevitele tajemství krve

Ve středu 15. března Česká pošta uvedla do prodeje novou příležitostnou poštovní známku z edice Osob…