ČPZP: Náklady na léčbu pacientů s Alzheimerovou chorobou se za pět let téměř zdvojnásobily

18.09.2020 10:32

Bezmála 149 milionů Kč vynaložila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) v roce 2019 na léčbu svých klientů s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou. Přitom ještě v roce 2015 činily tyto náklady necelých 76 milionů Kč. ČPZP loni evidovala 2729 pacientů trpících Alzheimerovou chorobou, kterých za uplynulých pět let přibylo 787.

ČPZP: Náklady na léčbu pacientů s Alzheimerovou chorobou se za pět let téměř zdvojnásobily
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP

„Jen během loňského roku se Alzheimerova choroba nově potvrdila u 142 pacientů, kteří jsou registrováni u ČPZP. Spolu s celkovými náklady na péči i počty nových pacientů roste i průměrný náklad na pacienta. V roce 2019 jsme za klienta s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou uhradili v průměru 54 520 Kč, což je meziročně o 3107 Kč více,“ uvedla tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Počty klientů ČPZP s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou a náklady na péči:

Alzheimer

Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku, které závažně postihuje mozek tím, že způsobuje nevratné změny v mozkových buňkách a úbytek mozkové hmoty. Při Alzheimerově chorobě vznikají charakteristické patologické léze – takzvané amyloidní plaky (nefunkční shluky bílkovin). Projevuje se zejména u starších osob s věkem nad hranicí 65 let, onemocnět ale mohou i lidé ve věkové skupině 30 až 50 let. Varovným signálem bývá, pokud člověk začne trpět neobvyklou ztrátou paměti, má problémy s vykonáváním běžných denních činností, má potíže s řečí, chová se zmateně až agresivně a je schopen zabloudit i ve vlastním domě.

Podle doporučení České alzheimerovské společnosti, o.p.s, lze riziko rozvoje demence snížit dodržováním zásad zdravého životního stylu. Zhoubnému účinku Alzheimerovy choroby i jiných typů demencí lze čelit rovněž učením se cizího jazyka nebo objevením nových zájmů. Velkým přínosem pro zdravý mozek jsou společenské aktivity. ČPZP letos přispívá na preventivní vyšetření poruch paměti částkou 300 Kč.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna zveřejňuje tyto údaje u příležitosti Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby, který připadá na pondělí 21. září.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí: Řecko se přesune do červené barvy

8:41 Ministerstvo zahraničí: Řecko se přesune do červené barvy

Od pondělí 26. 7. se mění zařazení zemí v cestovatelském semaforu. Ten aktualizuje Ministerstvo zdr…