ČSOB: Sedm tipů jak na platební karty

11.06.2014 13:30 | Zprávy

Češi používají platební karty k bezhotovostním platbám stále častěji. Z údajů Sdružení pro bankovní karty vyplývá, že zatímco v roce 2012 s nimi uskutečnili 308 miliónů transakcí, vloni už to bylo o téměř 70 miliónů více. Za jeden rok tak jejich počet vzrostl o 22,6 %, za posledních pět let pak o 94,6 %. A neroste jen počet, ale i samotný objem transakcí. Vloni dosáhl takřka 322 miliard Kč, což představuje meziroční nárůst 13,4 %. Ze srovnání s objemem peněz, které lidé ve stejném období vybrali z bankomatů (642 miliard Kč), je však patrné, že stále utrácíme více v hotovosti.

ČSOB: Sedm tipů jak na platební karty
Foto: Archiv
Popisek: ČSOB - logo

Bude zajímavé sledovat, jak se poměr bezhotovostních a hotovostních transakcí bude dále vyvíjet, zejména v kontextu rozvoje nových platebních technologií. To, co nám znělo před pár lety jako sci-fi, je realitou. Běžně dnes platíme bezkontaktně kartou a nálepkou, či dokonce mobilem. Bezhotovostní platby jsou rychlejší a pohodlnější a lidé s nimi platí i malé částky, které by dříve raději zaplatili v hotovosti. Oproti těm hotovostním mají ještě jednu méně očividnou, ale velkou výhodu. Poskytují nám skutečně detailní přehled o tom, kolik a za co utrácíme. Díky tomu můžeme i lépe hospodařit s našimi penězi. Všechny platby i s označením obchodníka jsou totiž viditelné v internetovém bankovnictví a tak přesně víte, v kterém obchodě jste nakupovali.

Peter Demjanovič, ředitel útvaru Karty ČSOB

Sedm dobrých rad pro lepší orientaci v oblasti platebních karet:

1. Využijte naplno potenciál své karty, ušetříte čas i peníze

Většina lidí používá kartu hlavně k výběrům hotovosti z bankomatů a platbám v obchodech nebo na internetu. Platební karty toho ale často umí více. Vyplatí se zjistit si, jaké služby nabízí ta vaše. Banky totiž karty nabízejí v rámci různých balíčků, které mohou zahrnovat například cestovní pojištění, pojištění ztráty a krádeže nebo pojištění právní ochrany řidiče. Možná si tedy při cestách do zahraničí nevědomky platíte cestovní pojištění dvakrát. Ušetřit můžete i se službou CashBack. Ta umožňuje pohodlný a většinou i bezplatný výběr hotovosti na pokladnách v různých obchodech. Stačí na pokladně oznámit vybíranou částku, která se vám z účtu odečte společně s platbou za nákup. Ověřte si, u kterých obchodníků lze CashBack využít, a při příštím nákupu si ušetřete cestu k bankomatu, případně i poplatky za výběr.

2. Chraňte své finance – dodržujte základní bezpečnostní pravidla

Existuje množství kontrolních mechanismů, které mají za úkol chránit kartu proti zneužití při platbách na internetu, výběrech z bankomatu či bezkontaktním placení. Jakkoliv je tento systém ochrany důmyslný, sám o sobě stoprocentní bezpečí nezaručí. Je potřeba, aby se majitelé karet chovali při jejich používání obezřetně a zodpovědně. Pro většinu lidí je už snad samozřejmostí nepoznamenávat si PIN, a už vůbec nikdy na samotnou platební kartu. Zvláště když existuje možnost si PIN v bankomatu jednoduše změnit tak, aby byl dobře zapamatovatelný. Opatrnost je na místě pokaždé, když zadáváte PIN do bankomatu či platebního terminálu, nebo když dáváte kartu pryč z ruky. Nedopusťte, aby se vám karta ztratila z očí – mějte ji neustále pod dohledem a zkontrolujte si, zda karta, kterou vám obchodník vrátil, je skutečně vaše.

3. Pojistěte si svou kartu

Na základní ochranu před zneužitím platební karty u transakcí bez zadání PIN kódu máte nárok ze zákona. Hodně lidí už ovšem neví, že do okamžiku blokace se majitel karty na odškodnění podílí 150 eury. Máte-li však sjednáno pojištění karty, tato spoluúčast vám z něj bude pokryta. A nejen to. Kromě úhrady finančních prostředků a poplatků za vydání nové karty nabízejí některé banky v rámci pojištění také pojištění osobních věcí. Jednotlivé nabídky se liší, ale nejčastěji se jedná o mobilní telefon, peněženku, klíče a nový zámek či doklady.

4. S kreditní kartou můžete ušetřit

S kreditní kartou utrácíte peníze banky, nikoliv svoje, jak je tomu u karet debetních. V podstatě se jedná o úvěr, jehož výhodou je, že z něj po určitou dobu (zpravidla 50 – 55 dní) neplatíte žádné úroky. Bezúročné období se ovšem nemusí vztahovat na výběry z bankomatu nebo převody z kreditní karty na běžný účet. Banky, které toto nabízejí, jsou zatím na tuzemském trhu pouze světlou výjimkou. U kreditních karet můžete navíc využít nejrůznější výhody, jako jsou třeba 1 až 2 % zpětný bonus z nákupů, věrnostní program či slevy u obchodníků. Některé zahrnují dokonce pojištění zboží, které s nimi zaplatíte, a prodloužení záruky o jeden rok nad rámec zákonné lhůty. Jejich další nespornou výhodou je fakt, že mají samostatný účet. S kreditkou využíváte peněz banky, a pokud o ni přijdete, je riziko zneužití vašich vlastních prostředků a možné škody nižší než v případě ztráty či krádeže karty debetní.

5. Plaťte pohodlněji s bezkontaktní nálepkou

Bezkontaktní nálepka funguje na stejné technologii jako bezkontaktní karta. I placení nálepkou je rychlejší a pohodlnější, a navíc ji máte vždy po ruce. Můžete si ji totiž nalepit na jakýkoliv předmět, který máte neustále při ruce, třeba mobil či peněženku. Při placení u pokladny se tak nebudete muset zdržovat hledáním a vyndáváním karty. Anebo můžete peněženku nechat doma a na nákup vyrazit nalehko, třeba jen s mobilem.

6. Nastavte si parametry platební karty z pohodlí domova

Informujte se u své banky o možnostech, které nabízí internetové či mobilní bankovnictví. Můžete si ušetřit cestu na pobočku například v případě, když chcete změnit parametry své platební karty. Jednoduše a pohodlně si takto lze například změnit telefonní číslo pro zasílání SMS při internetových platbách či limity pro platby i výběry z bankomatu nebo si dočasně zablokujete kartu. Můžete rovněž požádat o opětovné zaslání PIN kódu nebo si sjednat pojištění karty. Moderní aplikace pro chytré telefony (tzv. smartphony) umožňují spravovat vaše účty i karty kdekoli a kdykoli.

7. Naučte své děti hospodařit s penězi

Dětské účty zpravidla nabízejí zajímavé úročení a jsou minimálně zatíženy poplatky. Můžou být proto vhodným produktem, pokud plánujete svému dítěti spořit. Od určitého věku navíc dostane vaše dítě k účtu platební kartu, tudíž u sebe nemusí nosit kapesné v hotovosti. Dolní hranice limitu pro platby a výběry se pohybuje už od stokoruny, máte tudíž kontrolu nad tím, kolik dovolíte vašemu potomkovi utratit.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Liberec: Na Technické univerzitě vedeme předmět Environmentální výchova na základních školách

16:05 Zoo Liberec: Na Technické univerzitě vedeme předmět Environmentální výchova na základních školách

Zoo Liberec se svým Střediskem ekologické výchovy DIVIZNA rozšířila své působení i na pole Technické…