ČSÚ: Cloudové služby nakupuje již více než polovina firem

01.11.2025 7:16 | Tisková zpráva

Rychlost pevného připojení k internetu v podnicích s deseti a více zaměstnanci se v Česku zvyšuje a roste i podíl zaměstnanců těchto podniků, kteří mají v práci přístup k internetu. Na vzestupu je také používání sociálních médií, placených cloudových služeb a umělé inteligence.

ČSÚ: Cloudové služby nakupuje již více než polovina firem
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Podíl firem s 10 a více zaměstnanci, které se připojují k internetu rychlostí přesahující 100 Mbit/s, se zvýšil z 35 % v roce 2020 na 51 % v roce 2025. Superrychlý internet (1 Gbit/s +) měla v letošním roce desetina středních a pětina velkých podniků. Ze sledovaných odvětví takto rychlý internet využívaly především podniky působící v odvětvové sekci informační a komunikační činnosti, nejčastěji v telekomunikacích (63 %). 

Za posledních 10 let se podíl zaměstnanců, kteří mají v práci přístup k internetu z firemního zařízení, zvýšil o polovinu na 57 % v roce 2025. Stále se však jedná o jednu z nejnižších hodnot v zemích EU, v níž se odráží struktura českého hospodářství s vysokým zastoupením zpracovatelského průmyslu na celkové zaměstnanosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Ing. Karolína Kubisková byl položen dotaz

Kdo podle vás z politiků nejvíc rozděluje společnost?

A myslíte, že nějaký apel zabere? Ještě tvrdíte, že Milion chvilek nesvolal demonstraci kvůli bitcoinové kauze, ale pokud vím, tak ji svolal, ale Blažka tam vystoupit nenechali.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Kulturní centrum v části areálu Kasáren Karlín pokračuje

10:17 MHMP: Kulturní centrum v části areálu Kasáren Karlín pokračuje

Společnost Trade Centre Praha, a.s., (TCP) podepsala smlouvu s Pražským centrem z.s. na další provoz…