ČSÚ: Dovozní ceny meziročně znovu překonaly hranici 20 procent

11.08.2022 12:15 | Tisková zpráva

V červnu 2022 vývozní ceny meziměsíčně rostly o 0,8 %, meziročně o 16,5 %. Dovozní ceny se meziměsíčně zvýšily o 1,4 %, meziročně o 21,0 %. Hodnota směnných relací byla meziměsíčně 99,4 %, meziročně 96,3 %.

ČSÚ: Dovozní ceny meziročně znovu překonaly hranici 20 procent
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Vývozní ceny

Meziměsíčně v červnu rostly o 0,8 % (po kurzovém očištění o 0,9 %), největší vliv měl růst cen minerálních paliv o 9,5 % (především elektřiny a ropných výrobků). Ceny chemikálií rostly o 0,8 %, průmyslového spotřebního zboží o 0,6 % a ceny ostatních surovin1 o 0,5 % (zejména vlákniny a sběrového papíru). Ze sledovaných skupin SITC 1 klesly pouze ceny nápojů a tabáku o 0,6 %.

Meziročně se zvýšily o 16,5 % (po očištění o 18,4 %), největší vliv měl růst cen minerálních paliv o 158,3 % (zejména elektřiny, ropných výrobků a plynu). Ceny rostly ve všech sledovaných skupinách SITC 1, výrazně zejména ceny ostatních surovin o 31,5 % (hlavně dřeva), potravin o 27,5 % (zvláště obilovin), polotovarů2 o 25,5 % (především kovových výrobků a papíru) a ceny chemikálií o 18,7 %.

tabulka

Dovozní ceny

Meziměsíčně v červnu rostly o 1,4 % (po kurzovém očištění o 1,5 %), největší vliv měl růst cen minerálních paliv o 8,6 % (zejména ropy, ropných výrobků a plynu). Ceny ostatních surovin rostly o 2,3 % (hlavně rud kovů), potravin o 1,6 % a ceny průmyslového spotřebního zboží o 1,2 %. Klesly ceny chemikálií o 0,2 % a ceny polotovarů o 0,8 % (především železa, oceli a neželezných kovů).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Diskriminace do tělocvičny nepatří

13:33 Ombudsman: Diskriminace do tělocvičny nepatří

Přístup fair play očekávala matka, když přihlásila své dvě neslyšící děti do sportovního kurzu určen…