ČSÚ: Dvouciferný růst počtu hostů z Polska a Slovenska

09.08.2016 9:50 | Zprávy

Ve druhém čtvrtletí 2016 se zvýšil počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně o 3,1 % a počet přenocování o 1,0 %. Návštěvnost tak nepřetržitě roste již třetím rokem.

ČSÚ: Dvouciferný růst počtu hostů z Polska a Slovenska
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl ve 2. čtvrtletí roku 2016 celkem 11,6 milionu nocí, což bylo o 1,0 % více než ve stejném období předchozího roku. Počet přenocování rezidentů se zvýšil o 3,8 %, naopak hosté ze zahraničí strávili v ubytovacích zařízeních o 1,4 % méně nocí než vloni, a to především v hotelovém segmentu o 1,6 %. Pokles počtu přenocování zahraniční klientely byl naposledy zaznamenán na začátku roku 2014. Opačný vývoj nastal u rezidentů, kteří naopak strávili v hotelích o 9,4 % nocí více. Z pohledu regionů se nejvíce přenocování v absolutním vyjádření uskutečnilo v Praze, kde však 9 z 10 nocí připadalo na nerezidenty. Domácí klientela strávila nejvíce nocí v jižních Čechách, Královéhradeckém kraji a na jižní Moravě.

Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období celkem 4,6 milionu hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 3,1 %. Ubytovalo se více domácích i zahraničních hostů (o 4,5 %, resp. o 2,0 %). Návštěvnost hotelů se meziročně zvýšila o 4,1 % (3,4 milionu hostů), v penzionech se ubytovalo o 7,4 % více osob. Naopak kempy přivítaly na začátku letní sezóny o 5,1 % méně hostů než vloni. Regionálně přibylo návštěv takřka ve všech krajích České republiky, výjimku tvořily Plzeňský kraj (úbytek 1,0 % hostů) a mírně také ztratil Královéhradecký kraj (0,1 % návštěv). Nejvyšší meziroční přírůstek hostů celkem zaznamenala Vysočina (o 10,2 %), z pohledu příjezdů domácí klientely to byl Karlovarský kraj (o 17,8 %).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

TA ČR: Horizontální spolupráce nad ekosystémem SISTA

13:28 TA ČR: Horizontální spolupráce nad ekosystémem SISTA

Sdílená digitální infrastruktura veřejné správy je ta, kterou si stát pořídí jednou –?????? a kterou…