ČSÚ: Hodnota dobrovolnické práce vzrostla

27.10.2020 15:16

Počet neziskových institucí v České republice v roce 2018 vzrostl oproti předchozímu roku o 1,3 %. Počet zaměstnanců těchto organizací vzrostl o 10 %, počet dobrovolníků také mírně vzrostl, odpracovali i více hodin práce.

ČSÚ: Hodnota dobrovolnické práce vzrostla
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Neziskový sektor se v roce 2018 podílel na tvorbě HDP 1,78 %. Produkce se zvýšila na 145,4 mld. Kč a téměř 43% této hodnoty vytvořily veřejné vysoké školy. V roce 2018 bylo 60 % produkce poskytnuto bezplatně domácnostem a dalších 15 % za netržní ceny.

„V roce 2018 působilo v České republice necelých 143 tisíc neziskových institucí, meziročně se jejich počet zvýšil o 1,3 %. Největší nárůst jsme zaznamenali u spolků, kterých nově vzniklo přes dva tisíce,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. V roce 2017 u nás působilo zhruba 141 tisíc neziskových institucí.

Počet zaměstnanců neziskových organizací v roce 2018 vyjádřený v přepočtených úvazcích byl 117 tisíc, což činí meziročně nárůst o 10,0 %. Podíl na celkové zaměstnanosti České republiky v roce 2018 byl 2,2 %. „Počet hodin odpracovaných dobrovolníky vzrostl v roce 2018 meziročně o 2,6 % na téměř 57 milionů. Hodnota dobrovolnické práce byla 9,3 mld. Kč, což meziročně představuje nárůst o 12 %,“ upozorňuje Jitka Fořtová z odboru vládních a finančních účtů ČSÚ.

Kromě terciárního vzdělávání a výzkumu a vývoje v oblasti vzdělávání, na které vynakládají své prostředky veřejné vysoké školy, připadá největší podíl vynaložených prostředků neziskovými institucemi na rekreační a sportovní služby (13,5 %), ostatní vzdělávání a náboženství (6,3 %), služby sociální péče (4,9 %) a kulturní služby (4,4 %).

Financování netržních neziskových institucí se z největší části skládá z transferů a dotací z veřejných zdrojů (34,2 %) a příjmů za netržní produkci (21,3 %). Příspěvek dobrovolníků činí 11,5 %. Firemní dárcovství přispívá na provoz neziskových institucí 8 %, domácnostmi pak 8,7 %, z čehož je 4,7 % placeno jako členské příspěvky a zbytek poskytnuto jako dary. Ze zahraničí v roce 2018 neziskové instituce získaly 6 % svých zdrojů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní divadlo: Znovuotevření podzemního parkingu po generální rekonstrukci

18:11 Národní divadlo: Znovuotevření podzemního parkingu po generální rekonstrukci

Sanace devítipodlažního podzemního parkingu Národního divadla byla po roce a sedmi měsících dokončen…