ČSÚ: Obchodníkům se dařilo, tržby rostly

07.11.2016 16:23

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v září reálně meziměsíčně o 0,6 %. Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 4,7 %, stejně jako bez očištění.

ČSÚ: Obchodníkům se dařilo, tržby rostly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Českého statistického úřadu

V maloobchodě kromě motorových vozidel (CZ-NACE 47) se sezónně očištěné tržby zvýšily v září reálně meziměsíčně o 0,6 %. Tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně vzrostly o 4,7 %, stejný růst zaznamenaly tržby bez očištění (v září 2016 i 2015 byl stejný počet pracovních dní). Neočištěné tržby za prodej pohonných hmot vzrostly meziročně o 7,6 %, za prodej nepotravinářského zboží o 4,7 % a potravin o 3,6 %.

Nejvyšší tempo růstu zaznamenal tradičně internetový a zásilkový prodej (o 21,5 %). Tržby rostly rovněž ve specializovaných prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 5,8 %), s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 4,6 %) a s výrobky pro domácnost (o 4,2 %). Tržby nespecializovaných prodejen s převahou potravin vzrostly o 3,6 % a specializovaných prodejen o 3,4 %. Naopak pokles prodeje vykázaly prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením (o 5,9 %) a s oděvy a obuví (o 1,7 %).

Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 99,0 % a byl ovlivněn zejména nižšími cenami pohonných hmot, potravin, počítačového a komunikačního zařízení a výrobků pro domácnost. Naopak ceny vzrostly v prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a s oděvy a obuví.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel (CZ-NACE 45) klesly reálně meziměsíčně o 1,4 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy i neočištěné se zvýšily o 4,0 %. Meziročně neočištěné tržby za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) vzrostly o 3,5 % a za opravy o 6,0 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici zde.

Za celé 3. čtvrtletí 2016 se v maloobchodě kromě motorových vozidel (CZ-NACE 47) tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně zvýšily o 5,1 %, bez očištění o 4,7 % (ve 3. čtvrtletí 2016 bylo ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o jeden pracovní den méně). Neočištěné tržby za prodej pohonných hmot vzrostly meziročně o 6,8 %, za nepotravinářské zboží o 6,6 % a za potraviny o 1,5 %. Za prodej a opravy motorových vozidel (CZ-NACE 45) se tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně zvýšily o 6,5 %, bez očištění o 5,2 %. Neočištěné tržby za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) vzrostly meziročně o 5,3 % a za opravy o 5,0 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo životního prostředí: Dolej si a omez plasty

22:45 Ministerstvo životního prostředí: Dolej si a omez plasty

Zprávy z kampaně #dostbyloplastu.