Očekávaná úroda základních obilovin (bez kukuřice na zrno) 6 298 tis. tun je v porovnání s loňskou sklizní o 561 tis. tun nižší (−8,2 %). Na meziročním poklesu sklizně se podílí především o 7,2 % nižší očekávaný hektarový výnos na úrovni 5,04 t/ha. Osevní plochy základních obilovin mírně poklesly na 1 250 tis. ha (−0,9 %). Odhad sklizně základních obilovin je o 15,1 % nižší než průměr sklizní za posledních pět let (výměra −2,9 %; výnos −11,7 %) a o 10,7 % nižší ve srovnání s desetiletým průměrem (výměra −6,1 %; výnos −4,8 %).
Nejčastěji pěstovanou plodinou na našich polích je pšenice ozimá, která zabírá téměř třetinu z celkové osevní plochy (31,4 %). Odhadovaná sklizeň 4 150 tis. tun je o 380 tis. tun nižší (−8,4 %) než v roce 2017. Na snížení produkce se podílí jak pokles očekávaného výnosu na 5,36 t/ha (−7,1 %), tak menší osevní plocha 774 tis. ha (−1,5 %).
Pšenice jarní se podle odhadů sklidí 196 tis. tun, o 3,8 % více než loni, a to díky navýšení výnosu na 4,26 t/ha (+5,2 %) při mírném poklesu výměry osevní plochy na 46 tis. ha (−1,2 %).
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Vláda
Chápu vás dobře, že vy hodnotíte líp novou vládu než tu předchozí? A jelikož to není poprvé, co se stavíte na stranu ANO, neuvažujete, že byste změnil politický dres?
Další články z rubriky
10:17 ÚZSVM: Zaměstnanci podpořili laboratorní bíglíky
Zaměstnanci ÚZSVM v Teplicích spořádali již v pořadí 5. vánoční sbírku, tentokrát pro bígly.
- 7:23 ERÚ: Změnový cenový výměr upravuje regulované ceny elektřiny na rok 2026
- 22:03 Zoo Zlín poprvé v historii přivítala osm set tisícího návštěvníka
- 19:15 Česká televize: Děkujeme, že jsou vaše srdce otevřena pomoci
- 16:08 HZS: Během vánočních svátků zasahovali hasiči u více než tisícovky událostí
- 14:52 ČEZ: Soutěž o nejkrásnější vánoční strom vyhrál Bohumín


