Očekávaná úroda základních obilovin (bez kukuřice na zrno) 6 298 tis. tun je v porovnání s loňskou sklizní o 561 tis. tun nižší (−8,2 %). Na meziročním poklesu sklizně se podílí především o 7,2 % nižší očekávaný hektarový výnos na úrovni 5,04 t/ha. Osevní plochy základních obilovin mírně poklesly na 1 250 tis. ha (−0,9 %). Odhad sklizně základních obilovin je o 15,1 % nižší než průměr sklizní za posledních pět let (výměra −2,9 %; výnos −11,7 %) a o 10,7 % nižší ve srovnání s desetiletým průměrem (výměra −6,1 %; výnos −4,8 %).
Nejčastěji pěstovanou plodinou na našich polích je pšenice ozimá, která zabírá téměř třetinu z celkové osevní plochy (31,4 %). Odhadovaná sklizeň 4 150 tis. tun je o 380 tis. tun nižší (−8,4 %) než v roce 2017. Na snížení produkce se podílí jak pokles očekávaného výnosu na 5,36 t/ha (−7,1 %), tak menší osevní plocha 774 tis. ha (−1,5 %).
Pšenice jarní se podle odhadů sklidí 196 tis. tun, o 3,8 % více než loni, a to díky navýšení výnosu na 4,26 t/ha (+5,2 %) při mírném poklesu výměry osevní plochy na 46 tis. ha (−1,2 %).
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku
Primátor
Je pravda, že uvažujete o kandidatuře na pražského primátora? Nepřijde vám, že ty funkce měníte jako ponožky? Proč jste tak nerozhodný? Nebo to byste byl primátor, poslanec a ještě zmocněnec či co to jste?
Další články z rubriky
20:16 ÚOHS: Konference o zakázkách už za měsíc
Už za necelý měsíc přivítá brněnský Hotel International účastníky již pátého ročníku Májové konferen…
- 16:14 Ústavní soud: Spor o lesy vydané rodu Colloredo-Mansfeld se již podruhé vrací na začátek
- 11:14 ČEZ: Poslední dominanta podkrušnohorských elektráren jde k zemi
- 7:16 MŽP představí první návrh Národního plánu na obnovu přírody
- 22:31 AOPK ČR: Český les má novou přírodní rezervaci. Žije v ní i rys ostrovid
- 19:28 Ústecký kraj: Starostové absolvovali výjezd po oceněných obcích soutěže Vesnice roku




