ČSÚ otevírá výzkumníkům nové SafeCentrum

14.01.2019 17:02

Český statistický úřad výrazným způsobem rozšiřuje nabídku poskytovaných služeb v oblasti mikrodat. Od 15. ledna 2019 bude pracovníkům výzkumných a vědeckých institucí umožněno samostatně pracovat v nově zřízeném SafeCentru v prostorách Ústřední statistické knihovny. Přístup bude možný za přesně vymezených podmínek s důrazem na vysokou ochranu dat.

ČSÚ otevírá výzkumníkům nové SafeCentrum
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Obdobné centrum zřídil i Eurostat a k poskytování mikrodat podobným způsobem se připojují další statistické úřady včetně mimoevropských. „Zřízením SafeCentra sledujeme současné trendy světové i evropské statistiky. Přímým impulzem a inspirací pro nás byla aktivita našich maďarských kolegů, kteří jsou v tomto směru průkopníky ve středoevropském regionu,“ vysvětluje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Přístup výzkumníků do centra bude možný pouze pro vědecké účely a na základě předchozího uzavření smlouvy a podpisu slibu mlčenlivosti. „Český statistický úřad vychází vstříc zájmu akademické obce o práci s mikrodaty. Díky SafeCentru budou moci výzkumníci s těmito podklady samostatně pracovat na svém výzkumu a dále tak posunovat poznání v mnoha oborech. Důraz je přitom kladen na bezpečnost námi spravovaných statistických dat a na zajištění anonymizace údajů,“ upozorňuje Jaroslav Sixta, místopředseda Českého statistického úřadu.

Prostor SafeCentra je důkladně monitorován a není z něj bez kontroly dovoleno cokoli odnášet v písemné nebo elektronické podobě, používat e-mail a internet a pořizovat jakékoliv záznamy. S ohledem na bezpečnost není výzkumníkům do centra umožněno vnášet například mobilní telefon.

Výsledky vědeckého bádání v SafeCentru jsou dále posouzeny odbornými útvary ČSÚ tak, aby nemohly obsahovat informace ohrožující ochranu dat a splňovaly příslušná ustanovení zákona o státní statistické službě. Výzkumník má také povinnost i po skončení své vědecké práce zachovávat mlčenlivost o důvěrných statistických údajích, se kterými se v průběhu výzkumné práce v SafeCentru seznámil. Veškeré zásady jsou podrobně popsány na webu ČSÚ.

„Těší mne, že SafeCentrum odpovídající moderním standardům samostatné a bezpečné práce s mikrodaty otevíráme právě v době stoletého výročí vzniku moderní statistické služby v naší zemi. Chápu ho jako další krok k modernizaci oficiální české statistiky,“ uzavírá předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Provoz SafeCentra v současné době probíhá v pilotním režimu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany představí na veletrhu IDET současnou i budoucí techniku

22:22 Ministerstvo obrany představí na veletrhu IDET současnou i budoucí techniku

Ve dnech 29. až 31. května se na brněnském výstavišti uskuteční 15. ročník mezinárodního veletrhu ob…