ČT: Film o sociálním experimentu získal cenu na Academia Film Olomouc

21.04.2015 11:40

Dokumentární film České televize Zatajené dopisy o experimentální škole pro romské děti, která byla v 50. letech vybudovaná ve vojenském prostoru Boletice, získal cenu za nejlepší český populárně-vědecký dokumentární filmna Academia Film Olomouc (AFO). Porota ocenila zejména snahu autorů ukázat nejednoznačnost neprobádaného tématu a zároveň jej vnést do veřejného prostoru s patřičnou naléhavostí.

ČT: Film o sociálním experimentu získal cenu na Academia Film Olomouc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

„Náš dokument nenabízí jednoduchá schémata, není černobílý. Není to dokument o Romech, je tak trochu o nás všech, o tom, jak se snažíme vyrovnávat s xenofobií a rasismem, a také o tom, jak budováním ghett vytváříme ghetta nová,“ říká kreativní producentka Lenka Poláková a kaktuálnímu ocenění dodává: „Velmi mne těší, že porota AFO vybrala pravé tento křehký a subtilní film nutící k zamyšlení.“

„Zatajené dopisy vznikaly jako běžný solitérní dokument v rámci České televize,“ říká režisér filmu Tomáš Kudrna a doplňuje: „Původně jsme jako tvůrci neměli žádné festivalové ambice a chtěli jsme především odvést v daných podmínkách dobrou práci. Nicméně, od premiéry na Jednom světě o něj je zájem i na festivalech. Snad je to i díky tomu, že se nám romské téma podařilo pojmout nově a neotřele. Ocenění na Academia Film Olomouc jen potvrzuje, že téma vzdělávání Romů je více než potřebné, živé, že se o něm hodně diskutuje a že Zatajené dopisy přinášejí pro takovou diskusi důležitá svědectví a příběhy.“

Květušínská škola míru fungovala v 50. letech ve vojenském prostoru Boletice. Šlo o unikátní experiment, který měl ověřit, zda jsou romské děti kultivovatelné a mohou se zařadit do vzdělávacího systému. Film sleduje vnučku tehdejších žáků, jedenáctiletou Karolinku, pátrající po historii školy. Ptá se svých příbuzných i sousedů a postupně se dozvídá, že díky laskavému přístupu a intenzivní péči učitelů žáci sice byli úspěšní, mnozí za to ale zaplatili vysokou cenu. Důležitou podmínkou pro úspěch experimentu bylo totiž vytržení dětí z rodinného prostředí; brzy po vzniku začala škola fungovat jako internát a dětský domov, kam rodiče neměli přístup. Mnozí žáci se navíc do školy dostali tak, že byli soudně odebráni ze svých rodin. Karolinka postupně skládá obraz nezvyklé školy, jejíž budova dodnes stojí kousek za Květušínem. Sama se ptá, jestli jsou její šance v současné společnosti větší než šance dědy Milana a pratety Marie.

Film Zatajené dopisy uvedla Česká televize v rámci Mezinárodního dne Romů a je zdarma ke zhlédnutí v iVysílání České televize.

Scénář, režie, kamera: Tomáš Kudrna // Dramaturgie: Josef Albrecht // střih: Evženie Brabcová // zvuk: Matěj Němec, Daniel Němec // kreativní producentka: Lenka Poláková

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…