ČT: Já, Mattoni se vrací k tradici velkých historických seriálů

11.08.2016 17:20 | Zprávy

David Švehlík a Tatiana Vilhelmová i Alois Švehlík a Taťjana Medvecká ztvárnili ústřední dvojici nového výpravného historického seriálu České televize Já, Mattoni. Příběh muže ochotného dosahovat svých cílů i za cenu fatálních osobních selhání, který se stává obrazem společenských proměn druhé poloviny devatenáctého století, vznikal v režii držitele Českého lva Marka Najbrta. Divákům se poprvé představí na ČT1 v pátek 2. září ve 20.00.

ČT: Já, Mattoni se vrací k tradici velkých historických seriálů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Dvanáctidílný výpravný seriál Já, Mattoni obsáhne dlouhý časový úsek od poloviny 19. století až do roku 1910, odehrává se na kolonádách i v nevěstincích Karlových Varů, v Schönbrunnu, vídeňské rezidenci rakouských císařů, v ulicích tehdejší Prahy i New Yorku. „Devatenácté století mě lákalo dávno, už dřív jsem uvažoval o námětech z těch časů. Zaujalo mě i to, že přestože Mattoni nebyl největším podnikatelem své doby, byl to progresivní obchodník se zajímavým původem i osudem, vizionář a milovník žen,“ říká režisér seriálu Marek Najbrt.

V době, kdy se z Česka pomalu stávala průmyslově nejvyspělejší část monarchie, sleduje seriál na pozadí podnikatelských úspěchů i soukromých pochybení Heinricha Mattoniho proměnu tehdejší společnosti a jejích možností. „Jde o velmi poutavou historickou ságu plnou dramatických zvratů. Není to jen příběh jedné konkrétní rodiny, ale i obraz své doby. Pro mě osobně bylo zajímavé, že postava Mattoniho je velmi plastická a prochází za svůj život mnoha zásadními událostmi a společenskými změnami,“ popisuje představitel mladého Mattoniho David Švehlík a dodává: „Je to možná klišé, ale pro mě byla tato role skutečně velká herecká výzva. Právě proto, že je to postava velmi rozporuplná.“

Kromě Davida Švehlíka se v hlavní roli objeví i Alois Švehlík a Jáchym Novotný. Osudovou Mattoniho ženu Mínu pak v různých obdobích jejího života ztvárnily Tatiana Vilhelmová a Taťjana Medvecká. Právě celoživotní boj těchto dvou silných individualit je důležitou dějovou linií seriálu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Riziko terorismu

Z čeho ta studie, dokument, který unikl a o kterém mluvíte vychází, když se v něm tvrdí, že hrozí zvýšené riziko terorismu v Evropě. Proč? Já to nechci zlehčovat, naopak mám strach a tak se ptám, jestli to je nějak relevantně podložené? Kdo dokument vypracoval a na základě čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

TA ČR: Horizontální spolupráce nad ekosystémem SISTA

13:28 TA ČR: Horizontální spolupráce nad ekosystémem SISTA

Sdílená digitální infrastruktura veřejné správy je ta, kterou si stát pořídí jednou –?????? a kterou…