ČT uctí památku obětí z Terezínského tábora

07.03.2014 12:05

Během jediné noci, z 8. na 9. března 1944, bylo v Osvětimi-Birkenau zavražděno 3792 vězňů z Terezínského tábora. K uctění památky sedmdesátého výročí obětí holocaustu se přidává i Česká televize.

ČT uctí památku obětí z Terezínského tábora
Foto: Repro ČT
Popisek: Michaela Jílková v pořadu ČT Máte slovo

V sobotu odvysílá program ČT art přímým přenosem zahajovací koncert Mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran, na programu ČT24 se události bude věnovat publicistický cyklus Historie.cs. Již dnes večer připomene výročí Dvojka filmem Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.

„K tématu holokaustu, v různých žánrech a podobách, se Česká televize vrací opakovaně. Březnové události, které se v Osvětimi odehrály před sedmdesáti lety, byly tragické a je povinností veřejnoprávního média přispívat k tomu, aby nezůstaly nikdy zapomenuty. Jsem proto velmi rád, že Česká televize může divákům zprostředkovat letošní koncert, ale i další pořady, které oběti masakru z roku 1944 připomínají,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

V rámci Koncertu pro 3792 terezínských hvězd rozezvučí pražské Rudolfinum v sobotu večer vybraná díla terezínských autorů, Viktora Ullmanna, Pavla Haase a Hanse Krásy, doplněná Williamsovým Schindlerovým seznamem. Zazní také dvě legendární skladby, které podle svědectví zpívali terezínští vězni před smrtí jako projev vzdoru. Československá hymna a Hatikva, hymna Izraele.

Koncertem pro 3792 terezínských hvězd provede Tereza Kostková. Vybrané skladby zahrají hudebníci Pražského filharmonického sboru a Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením Libora Peška. Doprovodí je houslista Pavel Šporcl a klavírista Martin Kasík a také Dismanův dětský rozhlasový soubor a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu. Představí se také houslista Pavel Šporcl. Koncert vysílá ČT art v sobotu večer od 20:20 hodin.

K uctění památky 70. výročí obětí holocaustu se připojí také programy ČT24 a ČT2. Dnes večer odvysílá Dvojka film Antonína Moskalyka, podle novely Arnošta Lustiga, Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, v sobotu se bude na kanále ČT24 od 21:05 tématu věnovat Vladimír Kučera v cyklu Historie.cs.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Česká televize

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky podepsal tři zákony

22:54 Hrad: Prezident republiky podepsal tři zákony

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v pátek dne 24. září 2021 tyto tři zákony: