ČTÚ: O veřejnou konzultaci analýzy velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám byl velký zájem

28.10.2021 18:47 | Tisková zpráva

Český telekomunikační úřad po výzvách směrem k veřejnosti i k odbornému sektoru obdržel ve veřejné konzultaci neobvykle mnoho stanovisek, připomínek, reakcí a podnětů k návrhu Analýzy velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám.

ČTÚ: O veřejnou konzultaci analýzy velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám byl velký zájem
Foto: ČTÚ
Popisek: ČTÚ

Tyto reakce Úřad postupně zpřístupňuje na webových stránkách úřadu zde. Připomínky budou vypořádány do 9. listopadu 2021. Pouze jednotky stanovisek ze všech obdržených byly negativní. Vyjádřily se např. i spotřebitelské asociace. Za všechny připomínky a podněty Český telekomunikační úřad děkuje.

V rámci veřejné konzultace obdržel Úřad téměř 160 vyjádření. Kromě třech mobilních síťových operátorů se vyjádřily i čtyři asociace sdružující virtuální operátory působící v ČR a mezinárodní organizace MVNO Europe. Názory k výsledkům analýzy za spotřebitele prezentovaly tři spotřebitelské organizace – Sdružení českých spotřebitelů, z.ú., Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z.s. a dTest, o.p.s. Svoje vyjádření zaslalo Úřadu také 148 ostatních operátorů, pro které má možnost poskytovat mobilní služby zásadní dopad do portfolia jimi nabízených služeb.

„Takto efektivně využitou veřejnou konzultaci, tolik podnětů, stanovisek a připomínek jsme ještě nikdy neměli. Mimo jiné se nám ozvaly i spotřebitelské organizace, což nás velice těší.  Dokazuje to, že jde o skutečně významné téma napříč celým trhem. Budeme doufat, že i Evropská komise bude mít na nutnost regulace stejný názor jako my,“ uvedla Hana Továrková, předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu.

Návrh opatření obecné povahy analýzy relevantního trhu č. A/3/xx.2021-x, trhu č. – velkoobchodní trh přístupu k mobilním službám potvrdil dosavadní závěr Úřadu, že tento trh je vhodný pro ex ante regulaci. V rámci analýzy byla shledána společná významná tržní síla mobilních operátorů a navržena nápravná opatření. Nejdůležitějším nápravným opatřením, které analýza navrhuje, je povinnost umožnit přístup k velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům, a to za cenu, která jim umožní replikovat nabídky mobilních síťových operátorů a soutěžit s nimi na trhu. Opatření jsou navrhována pro všechny tři mobilní síťové operátory – O2 Czech Republic a.s., T-Mobile Czech Republic a.s. a Vodafone Czech Republic a.s., a to do roku 2026. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

22:45 VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

Lesníci VLS z Mimoně, kteří spravují přírodní oblast Ralska, včera rozvezli vánoční borovičky z lesů…