ČVUT: Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská chce získat dívky pro vědu

07.02.2019 7:33

Přestože podíl dívek studujících na vysokých školách roste a blíží se k 60 procentům, na technických oborech stále převládají chlapci – na ČVUT je podíl dívek jen lehce přes 30 procent. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) se také proto před třemi lety připojila k oslavě Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě uspořádáním akce, nazvané Staň se na den vědkyní. Letos se uskuteční v pondělí 11. února 2019 od 9 do 17 hodin v hlavní budově FJFI v Břehové ulici (Praha 1).

ČVUT: Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská chce získat dívky pro vědu
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě vyhlásilo Valné shromáždění Organizace spojených národů v prosinci 2015 a slaví se vždy 11. února. „Využili jsme tuto příležitost k tomu, abychom ve spolupráci s mezinárodní laboratoří CERN a předními českými vědkyněmi dívkám ukázali, že technika a věda nemusí být doménou mužů,“ říká Katarína Křížková Gajdošová, jedna z hlavních organizátorek akce a současně vědecká pracovnice FJFI.

Podíl studentek vysokých škol se za posledních více než 20 let výrazně zvýšil. Zatímco v akademickém roce 1993/94 byl 43,7 procenta, v roce 2017/18 už to podle údajů Českého statistického úřadu bylo 56,1 procenta. Na FJFI byl však podíl studentek ke konci roku 2017 jen 32,1 procenta (to mimochodem přesně odpovídá podílu žen studujících technické vědy a nauky na všech českých vysokých školách), na celém ČVUT pak 31,2 procenta. „Dívky na středních školách mají v přírodovědných předmětech dobré a mnohdy i lepší studijní výsledky než chlapci. Chceme jim proto ukázat, že i technika nabízí možnost studovat velmi zajímavé obory s mimořádně dobrou perspektivou uplatnění. Akce Staň se na den vědkyní je skvělou příležitostí, jak se nejen seznámit s možnostmi studia na FJFI a vědeckými projekty, na kterých se zde podílíme, ale také se setkat a promluvit si s ženami, které se vědě úspěšně věnují,“ říká prof. Michal Beneš, proděkan pro pedagogickou činnost FJFI. „Domníváme se, že takovéto akce jsou úspěšné. Např. podle údajů za rok 2017 jsme ke studiu zapsali 85 dívek a 133 chlapců, což představuje poměr 39 procent,“ dodává Michal Beneš.

Podíly žen a mužů studujících na českých vysokých školách podle skupin oborů:

Program akce Staň se na den vědkyní

Na pondělí 11. února jsou pro přihlášené dívky připravené čtyři přednášky a odpoledne praktická cvičení. Setkají se tak mimo jiné s profesorkou v oboru aplikovaná matematika Editou Pelantovou, která poutavě představí propojení matematiky a světa výpočetní techniky. Profesorka Helena Jelínková, jedna z nejcitovanějších osobností ČVUT, popíše praktické využití laserů.

Odpolední cvičení jsou rozdělena na tři skupiny. Jedna se věnuje částicové fyzice a během cvičení budou účastnice pracovat s reálnými daty z Velkého hadronového urychlovače LHC v CERNu a prostřednictvím videokonference se s vědci z této organizace spojí. Další skupinka nahlédne pod pokličku aplikované matematiky a ukáže si, jak matematika pomáhá v biologii, hudbě či informatice. Poslední skupinka se zaměří na kvantové technologie, kde se v laboratořích seznámí s lasery a využitím luminiscence pro odhalení zhoubných nádorů, anebo si vyzkoušejí, jak funguje programování na kvantovém počítači.

Přesný program a další informace o akci Staň se na den vědkyní jsou uvedené na webu ZDE.

Fakulta pořádá celou řadu dalších akcí určených nejen dívkám, ale především studentům středních škol, kteří tam mají možnost blíže se seznámit s FJFI a vědeckými projekty, které řeší. Přehled akcí pro střední školy najdete na stránkách FJFI (ZDE).

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2018/19 nabízí ČVUT svým studentům 94 studijních programů a v rámci nich 575 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2018 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4500 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 101. – 150. místě, v oblasti „Mechanical, Aeronautical and Manuf. Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical and Electronic Engineering“ na 201. – 250. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture/Built Environment“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 220. místě. V celkovém hodnocení university je ČVUT na 491. – 500. příčce v meziročním srovnání a je tak stále nejlepší tuzemskou technickou univerzitou. Více informací najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPO: Rok od uzavření první dohody dosáhla ČD Cargo úspory energie 28 827 MWh

22:23 MPO: Rok od uzavření první dohody dosáhla ČD Cargo úspory energie 28 827 MWh

Společnost ČD Cargo jako jedna z prvních navázala spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu v ob…