ČVUT: Jak zabydlet prvních 1000 lidí na Marsu? Studenti ČVUT se o víkendu utkají ve finále světové soutěže Mars Colony Prize

17.10.2019 17:56

Soutěžní tým studentů z Indie, projekt vzniklý na univerzitě ve švédské Kiruně, finále v barvách ČVUT. I to může být cesta k vítězství ve vesmírné soutěži Mars Colony Prize, která vyvrcholí v sobotu 19. října v Los Angeles a jejímž cílem je ocenit nejlepší návrh pro vybudování trvale udržitelné kolonie na Marsu pro tisíc lidí.

ČVUT: Jak zabydlet prvních 1000 lidí na Marsu? Studenti ČVUT se o víkendu utkají ve finále světové soutěže Mars Colony Prize
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Mezi deset finalistů soutěže postoupil i tým Dvaraka z evropského magisterského programu SpaceMaster, který do boje vysílá katedra řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Soutěž Mars Colony Prize pořádá společnost Mars Society, největší světová organizace zaměřená na podporu výzkumu a osidlování Marsu. Ze 100 přihlášených projektů postoupil mezi 10 finalistů soutěže i tým studentů s názvem Dvaraka, kteří studují v rámci evropského magisterského programu SpaceMaster na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Jeho zástupkyně Alice Phen bude návrh prezentovat v sobotu 19. října před odbornou porotou a účastníky 22. mezinárodního kongresu Mars Society na půdě Univerzity Jižní Kalifornie v Los Angeles.

Pomohou studenti dostat 1000 lidí na Mars?

Cílem Mars Colony Prize je navrhnout kolonii pro prvních 1000 lidí na Marsu, která si bude schopna zajistit veškeré jídlo, oděvy, ubytování, energie, běžné spotřební výrobky, vozidla a stroje, a to pouze s minimem klíčových komponent, například vyspělé elektroniky, kterou bude třeba dopravit ze Země. Má tým Dvaraka z ČVUT šanci v soutěži uspět? „Podle mého názoru jsme se do finále dostali hlavně proto, že náš návrh je velmi detailní. Dva členové našeho pětičlenného týmu se soustředili na technologie, dva na ekonomiku a já jsem řešila politické, sociální a estetické otázky,“ říká studentka Alice Phen, která bude projekt v Los Angeles prezentovat. Jejich plán je podle ní natolik realistický, že by se mohl opravdu v budoucnu uskutečnit, zvláště s ohledem na aktuální vývoj technologií pro lety na Mars.

Program SpaceMaster kolonizuje evropské univerzity

Všichni studenti v týmu Dvaraka pocházejí z Indie a jejich úspěšný návrh vznikl během prvního roku magisterského studia, který studenti podle pravidel studijního programu SpaceMaster absolvovali za polárním kruhem ve švédské Kiruně. Dobrá zpráva o postupu do finále je zastihla krátce po příjezdu na ČVUT do Prahy, kde absolvují druhý ročník a budou psát a obhajovat diplomovou práci. „Magisterský program SpaceMaster je příklad projektu, který vznikl díky podpoře Evropské unie a nyní je – podobně jako plánovaná kolonie na Marsu – plně soběstačný, takže úspěšně pokračuje i po ukončení finančních dotací,“ říká vedoucí katedry řídicí techniky FEL ČVUT Michael Šebek. Studijního programu SpaceMaster se v akademickém roce 2019 účastní 7 univerzit a na pražské technice aktuálně studuje 11 studentů.  „Držím týmu Dvaraka palce, protože finále soutěže a prezentace projektu před světovými kapacitami v oblasti kosmického výzkumu jim může přinést zajímavé kariérní příležitosti a jejich nápady možná doslova odešle na Mars.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Nesouhlasíte s výpovědí z nájmu bytu? Braňte se

17:11 dTest: Nesouhlasíte s výpovědí z nájmu bytu? Braňte se

Podle občanského zákoníku musí pronajímatel bytu ve výpovědi z nájmu poučit nájemce, že má právo pod…