ČVUT: Proč jsou aktualizace programovacích jazyků tak drahé a jak je zlevnit?

08.04.2022 9:15 | Tisková zpráva

Vědci z Fakulty informačních technologií ČVUT mají řešení

ČVUT: Proč jsou aktualizace programovacích jazyků tak drahé a jak je zlevnit?
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Vědci z Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze získali prestižní Advanced ERC grant v hodnotě 77 milionů korun na výzkum zefektivnění a zlevnění aktualizací programovacích jazyků. Programovací jazyky umožňují programátorům komunikovat s počítači a zadat jim úkony, které mají provést. 

Anketa

Který z jmenovaných šéfů vlád je nejlepší?

1%
0%
3%
95%
hlasovalo: 57071 lidí

Počítače a jejich systémy jsou všude kolem nás například v dopravě, bankovních službách, chytrém telefonu nebo automatické pračce. Aby tato zařízení a služby odpovídaly technologickému vývoji a očekávání uživatelů, je nutná jejich aktualizace, nejen kódů, ale i veškeré dokumentace. Tyto změny jsou pro firmy extrémně finančně a časově náročné a náklady se následně promítají do cen výrobků a služeb.

Aby zůstaly programovací jazyky použitelné dlouhodobě, musí reagovat na vývoj v oblasti hardwaru, rozšiřovat se o nové funkce a zároveň se přitom přizpůsobovat novým požadavkům koncových uživatelů. V rámci zdokonalování programovacích jazyků se vědci na FIT ČVUT zaměřují na dva směry výzkumu. Na expresivitu jazyků – čím jednodušší bude vyjádření složitých algoritmů a jejich kontextu v programovacích jazycích, tím rychleji a snadněji bude možné jejich prostřednictvím zadat počítačům, co mají dělat. A dále na bezpečnost programovacích jazyků, aby se co nejvíce eliminovaly časté programátorské chyby. Třeba i taková automatická pračka musí vyřešit velké množství složitých procesů, aby úspěšně vyprala prádlo dle zvoleného programu.

Cílem vědců z Laboratoře výzkumu programování na FIT ČVUT v Praze je najít řešení, jak průběžně vyvíjené inovace programovacích jazyků co nejrychleji, nejsnáze a bez zbytečné chybovosti aplikovat. A v důsledku toho dosáhnout zlevnění aktualizace programovacích jazyků. Když firma přijde s novou verzí programovacího jazyka, nejprve je nutné vytvořit veškerou dokumentaci (manuály, návody, školení, příklady na internetu atd.), aby korespondovala s novou verzí jazyka. Následně musí programátoři přepsat starý kód na nový, aby nové změny používal, program se zjednodušil a eliminovaly se chyby. Vědci řeší, jak tyto všechny návazné procesy zautomatizovat.

„Problém je v tom, že nový jazyk nepotřebuje pouze nový kompilátor a související runtime systém, ale také vyžaduje nové nástroje pro vývoj softwaru, knihovny, dokumentaci, vzdělávací materiály nebo školící programy. Sečtou-li se náklady na tohle všechno, vychází nám ohromující částky. Například každá nová hlavní verze Javy přijde Oracle na zhruba 50 milionů dolarů,“ dodává profesor Jan Vitek, který vede výzkumnou skupinu laboratoře v rámci prestižního Advanced ERC grantu v hodnotě tří milionů eur (cca 77 mil. Kč) a zároveň působí na Khoury College of Computer Sciences, Northeastern University v Bostonu. FIT ČVUT v Praze má tu čest být jedinou fakultou v České republice, která v roce 2015 tento Advanced ERC grant získala.

Více informací o Laboratoři výzkumu programování najdete na https://fit.cvut.cz/prl-prg a o projektu na https://ele-prl-prg.github.io/.


České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více na www.cvut.cz. 

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze se zaměřuje na nejmodernější oblasti informatiky a informačních technologií. Nabízí moderní bakalářský, magisterský a doktorský studijní program Informatika. Velký zájem uchazečů o studium umožňuje dynamický rozvoj fakulty a výběrovost. Více informací najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…