ČVUT: Soutěž návrhů a zatěžování modelů jeřábů byla extrémní výzvou

22.04.2018 9:30

Finále soutěže Hala roku Akademik, při níž týmy vysokoškoláků nejdříve doma podle zadání postaví vybranou konstrukci a pak ji zatěžují, potvrdilo, že pro úspěch jsou důležité znalosti, nápad i precizní realizace. Vítězný model vážil 266,8 gramu, zhroutil se při zatížení 26,492 kilogramu.

ČVUT: Soutěž návrhů a zatěžování modelů jeřábů byla extrémní výzvou
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Pro letošní ročník byl zvolen model jeřábu, který je stavebně extrémně náročný, protože v sobě zahrnuje dvě konzoly. V konkurenci 52 týmů z celkem pěti univerzit si prvenství odnesl tým studentů Václava Kloidy, Františka Randla a Jana Hory z Fakulty stavební ČVUT s modelem, který vážil 266,8 gramu a zhroutil se při zatížení 26,492 kilogramu. Soutěž pro studenty stavebních vysokých škol uspořádala Fakulta stavební ČVUT, kritériem pro vítězství byl poměr mezi únosností a vlastní tíhou modelu. Cílem soutěže je pomoci studentům v praxi pochopit, jak působí na konstrukci zatěžování a jaká mohou být její slabá místa. Zároveň ukazuje na výjimečné studentské talenty s citem pro konstrukci.

Druhého ročníku soutěže se kromě studentů z Česka zúčastnily i dva týmy ze Slovenska. Celkem přijelo 125 studentů. Soutěž proběhla pod záštitou děkana Fakulty stavební ČVUT a ČKAIT, sponzorsky ji podpořily významné firmy ze stavebních oborů.

Letos se zaregistrovalo o třetinu více týmů než vloni, kdy fakulta soutěž obnovila. Studenti celou soutěž pojali jako velmi prestižní a přišli s profesionálně připravenými modely. „Zájem studentů o soutěž mě velmi těší, protože ukazuje jejich chuť dělat něco navíc a dál na sobě pracovat, je to jasný důkaz jejich lásky ke stavitelství. Soutěž je zároveň učí pracovat v týmu a také si prakticky ověřit svoje představy o chování konstrukcí,“ uvádí prof. Jiří Máca, děkan Fakulty stavební ČVUT.

Iniciativu studentů si pochvaluje i Karolína Kříženecká ze společnosti Hochtief CZ, která je generálním partnerem soutěže: „Snažíme se podpořit mladé lidi, kteří se sami chtějí rozvíjet a věnují tomu i vlastní volný čas. V nich vidíme obrovský potenciál do budoucna, a právě soutěž Hala roku Akademik je pro nás upozorněním na takové z nich.“

Konstrukce jeřábu, kterou měli studenti vytvořit letos, je velmi náročná, protože v sobě zahrnuje dvě konzoly. „Jedna je svislá a vetknutá do země, druhá je vodorovná a je vetknutá do té první. V tom spočívá jejich složitost,“ vysvětluje doc. Vladimír Žďára z katedry konstrukcí pozemních staveb Fakulty stavební ČVUT, která je odborným garantem soutěže. Zatěžovací zkoušky, které studenti provádí, vždy odhalí nejslabší místo jejich návrhu. „Konstrukce modelu jeřábu se může zbortit mnoha různými způsoby. Může prasknout ohybem, tlakem, může ztratit stabilitu, povolit může také v místě připojení k podložce,“ upřesňuje Žďára.

Soutěž hala roku Akademik je určena pro 2 až 3 členné týmy studentů oborových vysokých škol v ČR i zahraničí, vítězný tým si odnesl odměnu padesát tisíc korun.

Podrobné informace o soutěži a pravidla jsou k dispozici ZDE.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2017/18 nabízí ČVUT svým studentům 128 studijních programů a v rámci nich 453 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2017 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4400 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 51. – 100. místě, v oblasti „Mechanical Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture“ na 101. – 150. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 201. místě. Více informací najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak určitě! Nová kampaň na obrazovkách České televize propaguje pozitivní hodnoty ve sportu

7:23 Tak určitě! Nová kampaň na obrazovkách České televize propaguje pozitivní hodnoty ve sportu

Fair play, boj proti předsudkům, všestrannost a nutnost spolupráce rodičů a trenérů. To jsou témata …