ČVUT: Středoškolačky se budou učit programovat v rámci Letní školy IT

20. 8. 2018 11:17

V pondělí 20. srpna 2018 začíná Letní škola IT pro 35 studentek středních škol z celé České republiky, kterou pořádá nezisková organizace Czechitas společně s ČVUT v Praze. Cílem letní školy je přilákat ke studiu informačních technologií co nejvíce dívek.

ČVUT: Středoškolačky se budou učit programovat v rámci Letní školy IT
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.
reklama

Během celého týdne se budou studentky učit vytvářet webové stránky pomocí HTML a CSS, pracovat s vektorovými křivkami i v grafických programech a programovat základní funkce pro web. V praxi si pak vyzkouší celou řadu technologií, budou si hrát s ozoboty, LEGO roboty a Arduinem. V rámci letní školy je také čeká exkurze do velkých i malých IT firem a přednášky úspěšných žen, vývojářek.

“Letní školy pořádáme pravidelně s informatickými fakultami v Praze a Brně. Jejich cílem, stejně jako cílem Czechitas, je přilákat k IT více žen a dívek. Dnes studuje na informatických fakultách pouze 15 % žen a my bychom chtěli dohnat západní ale i východní země, kde je tento podíl dokonce třetinový. Důležité je ale ukázat holkám ze středních škol, že IT je kreativní, zábavný a perspektivní obor, který si mohou vybrat dále ke studiu i ony,” říká ředitelka a zakladatelka Czechitas Dita Přikrylová.

Letní škola IT je koncipována jako týdenní tábor s pevným programem od 8:00 do 20:00 hodin. Hlavní program se odehrává na půdě Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze. Jeden den dívky stráví také na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Večerní program je určen pro exkurze ve firmách a pro přednášky. Primárně je škola určena dívkám, které se o technologie a informatiku zajímají, ale účast není podmíněna žádnými vstupními znalostmi. Dívkám stačí mít jen základní digitální dovednosti.

Většinu programu Letní IT školy stráví středoškolačky na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze, jejíž děkan doc. Marcel Jiřina osobně tento ročník zahájí: „Na naší fakultě se prostřednictvím různých kurzů snažíme středoškolákům obor IT přiblížit a ukázat jim, že škála uplatnění je v něm opravdu široká. Letní IT škola Czechitas je jedním z nich a my jsme proto rádi její součástí. Dlouhodobě zaznamenáváme rostoucí trend počtu dívek, aktuálně je to v průměru 15 % ze všech studentů, a přesně tyto akce k němu přispívají“.

Video z loňského ročníku Letní IT školy naleznete ZDE.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2018/19 nabízí ČVUT svým studentům 94 studijních programů a v rámci nich 575 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2018 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4500 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 101. – 150. místě, v oblasti „Mechanical, Aeronautical and Manuf. Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical and Electronic Engineering“ na 201. – 250. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture/Built Environment“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 220. místě. V celkovém hodnocení university je ČVUT na 491. – 500. příčce v meziročním srovnání a je tak stále nejlepší tuzemskou technickou univerzitou. Více informací najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: Letošní ročník soutěže Podnikavá hlava vyhrál automat na med

22:48 CzechInvest: Letošní ročník soutěže Podnikavá hlava vyhrál automat na med

Koncem května vyhlásila Univerzita Palackého nejlepší projekty soutěže Podnikavá hlava 2020. Soutěž …