ČVUT: Studenti fyzioterapie se starají o rehabilitaci mládežnických hokejových oddílů Rytíři Kladno

27.01.2022 10:06 | Tisková zpráva

Aby mohli sportovci podávat co nejlepší výsledky, musí být stoprocentně zdraví. Proto je nutné doplnit tréninkový proces o regenerační fázi, a to už od útlého věku sportovců. Díky možnostem Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT (FBMI) započala spolupráce s hokejovým klubem Rytíři Kladno v oblasti rehabilitace mládežnických hokejových oddílů.

ČVUT: Studenti fyzioterapie se starají o rehabilitaci mládežnických hokejových oddílů Rytíři Kladno
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Studenti posledních ročníků studijního programu Fyzioterapie zabezpečují léčebně rehabilitační péči mladých hokejistů. Starají se o jejich pohybový aparát v rámci regenerace po sportovním výkonu a terapie drobných zranění či prevence.

Sabina Matoušková, budoucí fyzioterapeutka, ke spolupráci dodává: „Ve svém volném čase se často pohybuji v hokejovém prostředí a mnohdy pozoruji nedostatky v kompenzaci jednostranné fyzické zátěže nebo v dokončení rehabilitačního procesu po zranění. Hráči věnují málo času kompenzačním cvikům a stále častěji se u nich objevuje vadné držení těla a s tím spojená bolest, která v některých případech vede až k ukončení jejich aktivní sportovní kariéry v mládežnických klubech. Mou snahou je naučit hráče starat se o své tělo a vybudovat si návyky, které se jim budou hodit i v dalších hokejových sezónách. Díky této spolupráci jsem se naučila aplikovat své poznatky v praxi. Další činností je péče o zraněné, kdy fyzioterapeut týmu vyšetří zraněné hráče a na základě jeho cenných rad pak pokračujeme v terapii. Pevně věřím, že tyto zkušenosti zúročím ve svém budoucím povolání, kde bych se chtěla zaměřit právě na sportovní fyzioterapii.“

Vzhledem k tomu, že nyní je kladenský zimní stadion v rekonstrukci, probíhá rehabilitační péče v budově fakulty (budova bývalých Kasáren) ve fyzioterapeutické ordinaci, která je studentům posledních ročníků k dispozici.

Ing. Aleš Příhoda, pedagog FBMI, k tomu doplňuje: „Tato spolupráce je pro nás velmi přínosná, neboť nejen že studenti získají cenné praktické zkušenosti a pomohou s rehabilitací mladých sportovců, ale rovněž získají data a podklady i pro své závěrečné práce.“

„Studenti se mohou díky této spolupráci rozvíjet a naši hráči tak mají kvalitní péči. Pro obě strany to dává smysl. Jsme velice rádi, že jsme se do spolupráce pustili. Mám i od našich kluků skvělou zpětnou vazbu k této rehabilitaci,“ říká Jan Kregl, generální manažer mládežnických kategorií Rytířů Kladno.

Stále více se ukazuje, že profese fyzioterapeuta je v praxi velmi žádaná, a i to je důvodem, že je na FBMI o tento bakalářský studijní program velký zájem. V loňském roce fakulta rozšířila studium fyzioterapie o navazující magisterský studijní program Aplikovaná fyzioterapie.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více ZDE.

Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze se sídlem v Kladně je druhou nejmladší fakultou Českého vysokého učení technického v Praze a současně jedinou veřejnou vysokou školou ve Středočeském kraji. Fakulta byla založena v roce 2005 transformací Ústavu biomedicínského inženýrství a v současné době je počet studentů, kteří na ní studují v bakalářském, magisterském i doktorském studiu cca 2 000. Více informací najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…