ČVUT: Unikátní výstava historických modelů staveb doby Karla IV.

25.09.2018 12:19 | Zprávy

Na Den české státnosti 28. září Fakulta stavební ČVUT volně zpřístupní v lapidáriu Betlémské kaple unikátní výstavu historických modelů staveb doby Karla IV. Představují se zde i stavby, které nebyly nikdy dostavěny nebo byly již dávno zničeny.

ČVUT: Unikátní výstava historických modelů staveb doby Karla IV.
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Jak by byl velký kostel Panny Marie Sněžné, pokud by byl dostavěn? Jak vyhlížela dávno zbořená Kaple Božího těla na Dobytčím trhu? Kolem jaké podoby Staroměstské radnice chodili lidé v roce 1420? Nebo jak vypadal Hrádek na Zderaze, který již neexistuje? S tím i mnohým dalším se mohou seznámit návštěvníci na unikátní výstavě „Doba Karla IV. v modelech“ instalované v lapidáriu pražské Betlémské kaple. Na Den české státnosti 28. září 2018 ji Fakulta stavební ČVUT, v jejíchž architektonických ateliérech modely vznikly, zdarma zpřístupní široké veřejnosti. Pro zájemce jsou připraveny komentované prohlídky, které se budou konat v 10.30 hod., ve 12.30 hod. a ve 14.30 hodin.

Výstava, která je výsledkem práce pedagogů a studentů oboru Architektura a stavitelství na katedře architektury Fakulty stavební ČVUT, se jako celek zaměřuje na historické modely staveb období Karla IV. Modely vznikly v rámci volitelného předmětu Architektonické modely. „Pro studenty je zkušenost vytváření fyzických modelů přínosná z hlediska možnosti převedení představy z 2D do 3D, což je v oboru architekta naprosto nezbytné. Zde je to obohaceno tím, že při výrobě historických modelů studenti zjistí, jaké nádherné a velkolepé stavby dokázali naši předci postavit,“ vysvětluje prof. Mikuláš Hulec, vedoucí katedry architektury na Fakultě stavební ČVUT v Praze.

„Návštěvníci na výstavě uvidí například model kostela Panny Marie Sněžné, jedná se o pokus o ideální vzhled chrámu, pokud by byl dostavěn. Dále zde jsou modely Staroměstské i Novoměstské radnice, oba v podobě k roku 1420. Naprosto unikátní pak je model Hrádku na Zderaze, který kompletně zmizel i s Břežskou skálou při Pražské asanaci na přelomu 19. a 20. století. Podobně je tu vystaven i model dnes již neexistující Kaple Božího těla na Dobytčím trhu, která byla zbořena na konci osmnáctého století,“ říká Ing. arch. Vojtěch Dvořák z Fakulty stavební ČVUT, katedry architektury, který spolu s kolegou modelářem z katedry Ing. Michalem Chalupou připravil výstavu koncepčně a také pro ni zajišťoval podklady.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Praha vypustila kriticky ohrožené karasy obecné v pražské Michli

22:33 Zoo Praha vypustila kriticky ohrožené karasy obecné v pražské Michli

První letošní vypouštění karasů obecných v režii Zoo Praha proběhlo dnes v pražské Michli. Do retenč…