ČVUT: Úvodní soustředění k 31. ročníku Turnaje mladých fyziků se koná již v pátek

18.10.2017 8:40

Ukázka fyzikálního souboje, přednášky k úkolům pro školní rok 2017/18 i osobní zkušenosti, to vše čeká 20. října od 9:30 do 16:45 hodin pedagogy i studenty středních škol, kteří se rozhodli zúčastnit mezinárodní soutěže Turnaj mladých fyziků (International Young Physicists' Tournament).

ČVUT: Úvodní soustředění k 31. ročníku Turnaje mladých fyziků se koná již v pátek
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.
reklama

Úvodní soustředění na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT V Praze ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci a Fyzikálním ústavem AV ČR má za cíl seznámit nováčky se soutěží, pomoci studentům i jejich pedagogům se v celé soutěži lépe zorientovat a dosáhnout dobrých výsledků. Turnaj mladých fyziků (TMF) je pořádán pod záštitou Jednoty českých matematiků a fyziků.

V pátek se středoškolští studenti seznámí se 17 fyzikálními úlohami, budou pro ně připraveny přednášky o problematice jednotlivých úloh a návod na prezentaci i obhajobu práce před soupeři a porotou. Přesný harmonogram Úvodního soustředění TMF najdete ZDE.

Studentské týmy složené z 3 až 5 členů a max. 2 náhradníků pod vedením pedagoga budou během školního roku řešit 17 náročných fyzikálních úloh (více ZDE). Svá řešení pak budou obhajovat před ostatními studentskými týmy, a to v regionálních kolech a v celostátním finále. Vítězný tým pak reprezentuje Českou republiku na mezinárodním finále, kterého se účastní třicet týmů z celého světa. Vše v soutěži probíhá v angličtině. Ve fyzikálním souboji členové týmu vystupují v rolích referenta (prezentuje své řešení dané úlohy), oponenta (analyzuje a kriticky hodnotí řešení předložené referentem), recenzenta (hodnotí vystoupení referenta a oponenta). Podrobnosti o soutěži ZDE.

Výše zmíněné pořádající organizace se již tradičně podílí na přípravě studentů pro tuto soutěž. Letos v červenci pětice studentů opavského Mendelova gymnázia v silné mezinárodní konkurenci uspěla a získala na International Young Physicists' Tournament (ZDE) v Singapuru jednu z pěti stříbrných medailí.

Mezinárodní kolo 31. ročníku této soutěže proběhne v červenci 2018 v Číně. Přihlášky škol (subjektů) do soutěže se podávají do 31. října 2017, a to na stránkách Turnaje mladých fyziků (ZDE).

Jednota českých matematiků a fyziků je profesní společnost, sdružující vědce, pedagogy i laické příznivce matematiky a fyziky. Její počátky sahají do roku 1862. Jednota si klade za cíl podporovat rozvoj matematiky a fyziky nad rámec akademických a průmyslových institucí, a to zejména popularizací, péčí o talenty a vydáváním odborných stanovisek. Jednota českých matematiků a fyziků v rámci svých oborů především pořádá konference, semináře a setkání, vyhlašuje a organizuje soutěže na všech úrovních škol, vydává časopisy, učebnice a monografie, popularizuje nové i klasické poznatky před laickou veřejností, věnuje se historii, vydává stanoviska k vědecké práci. JČMF je členem Rady vědeckých společností ČR.

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská je jednou z osmi fakult Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). V současné době má deset kateder. Fakulta byla založena v roce 1955 v rámci československého jaderného programu, hlavním cílem tehdy bylo školit inženýry pro jaderný program bývalé ČSSR. Postupně se činnost fakulty rozrostla na široké spektrum matematických, fyzikálních a chemických oborů. Dnes o ní můžeme mluvit jako o fakultě aplikovaných přírodních věd, neboť poskytuje vysokoškolské vzdělání s hlubokým matematicko-fyzikálním základem na tradičně vysoké úrovni. Vyznačuje se individuálním přístupem k jednotlivým studentům, je bezbariérová a díky svému technickému vybavení umožňuje studium i zrakově postiženým. Studenti se aktivně podílejí na práci kateder a vědeckých týmů, naučí se nejméně dva světové jazyky, důvěrně se sžijí s výpočetní technikou a jsou schopni velmi rychlé orientace v mezioborové problematice. Řada z nich absolvuje studijní pobyty na zahraničních univerzitách. Do praxe odcházejí absolventi Jaderky všestranně připraveni, jsou to žádaní a vysoce úspěšní odborníci.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2017/18 nabízí ČVUT svým studentům 128 studijních programů a v rámci nich 453 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2017 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4400 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 51. – 100. místě, v oblasti „Mechanical Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture“ na 101. – 150. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 201. místě. V celkovém hodnocení obhájilo ČVUT svoje umístění na 601. – 800. příčce a je tak stále nejlepší tuzemskou technickou univerzitou. Více informací najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Stát získal majetek z odúmrti v hodnotě téměř 1,3 milionu

20:15 ÚZSVM: Stát získal majetek z odúmrti v hodnotě téměř 1,3 milionu

ÚZSVM v Rychnově nad Kněžnou získal na základě rozhodnutí okresního soudu majetek v hodnotě 1 279 38…