ČVUT: Zahrada sdíleného vědomí získala cenu na Mezinárodním festivalu zahrad

02.07.2021 22:35 | Zprávy

Za návrhem a realizací zahrady stojí studenti programu Krajinářská architektura Fakulty architektury ČVUT v Praze Háta Enochová, Petr Stojaník, Marek Kratochvíl a Jan Trpkoš pod vedením pedagoga a zkušeného krajinářského architekta Vladimíra Sitty.

ČVUT: Zahrada sdíleného vědomí získala cenu na Mezinárodním festivalu zahrad
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Mezinárodní festival zahrad v Chaumontu nad Loirou je událostí roku v oblasti krajinářské a zahradní architektury. Letos má podtitul Biomimikry v zahradě. Tuto nejpestřejší výstavu zahradního umění pod širým nebem na světě navštíví v období od května do listopadu téměř 300 000 lidí. „Festival je suverénně největší platformou pro krajinářskou architekturu na světě. Oproti jiným akcím v něm nejde o pouhou instalaci objektů, ale vždy o propojení živého a neživého světa," říká o festivalu Vladimír Sitta, vedoucí Ústavu krajinářské architektury Fakulty architektury ČVUT v Praze. To on studenty upozornil na uzávěrku soutěže. Vladimír Sitta na festivalu v roce 1995 realizoval zahradu a od té doby festival sleduje.

První český úspěch za třicet let trvání festivalu

Skvělá zpráva o ceně pro tým studentů dorazila z Francie koncem června. Přitom nadšení na fakultě panovalo už jen z postupu mezi 24 vítězných realizací a fakt, že z Fakulty architektury ČVUT byly pro Chaumont vybrány dokonce dva projekty. Tím prvním byl projekt Garden of Camouflage absolventky Dominiky Tesárkové, která soutěžila v kategorii profesionálů, druhým byla instalace Tout test connecté v kategorii studentů. „Za třicet let trvání festivalu v Chaumontu nad Loirou se jedná o vůbec první český úspěch,“ vysvětluje Vladimír Sitta. „Realizace navržené zahrady pro nás byla neuvěřitelnou životní zkušeností, při níž jsme se naučili mnoho důležitých věcí,“ říká jeden z členů oceněného týmu Jan Trpkoš. „Viděli jsme a zkusili si technologické postupy, které jinak kreslíme v počítačových programech. Pod našima rukama jsme viděli růst naše nápady, sny, myšlenky a skici v reálném světě,“ zmiňuje Jan Trpkoš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha v pilotním programu letos rozdělí na podporu herního vývoje dva miliony korun

16:26 MHMP: Praha v pilotním programu letos rozdělí na podporu herního vývoje dva miliony korun

Pražští radní v pondělí schválili vyhlášení pilotního dotačního programu pro oblast herního vývoje p…