Celní správa: Kontroly nelegálního zaměstnávání v hlavním městě neustávají

02.11.2019 18:38

?Pražští celníci se na kontroly nelegálního zaměstnávání cizinců po celém území metropole zaměřují pravidelně a počet pracovníků, u kterých je zjištěno porušení, bývá poměrně dost.

Celní správa: Kontroly nelegálního zaměstnávání v hlavním městě neustávají
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo
reklama

Nejinak tomu bylo i během kontroly dvou provozoven, které se zabývají potravinářskou výrobou, v jednom případě se jednalo o cukrárnu a ve druhém o výrobnu lahůdek. Celníci zjistili, že u 167 kontrolovaných cizinců ze třetích zemí došlo k porušení zákona o zaměstnanosti. Vykonávali práci nelegálně a rovněž zaměstnavatelé nedodrželi informační povinnost vůči Úřadu práce.

Kontrolované osoby jsou rovněž lustrovány v databázi celní správy, zda se nenachází v evidenci dlužníků, například za pokuty v dopravě, nebo za jiné další přestupky, které udělují jiné správní orgány. Během této konkrétní kontrolní akce vybrali celníci nedoplatek ve výši jeden tisíc korun.

Mnohdy není výjimkou, že pracovníci ze zemí bývalého Sovětského svazu mají ve svém cestovním dokladu polské turistické vízum, které je však v žádném případě neopravňuje k vykonávání jakékoli pracovní činnosti na území České republiky.

Obory, ve kterých se nejčastěji objevují nelegálně zaměstnaní cizinci jsou stavebnictví, hotelové služby, kosmetická či nehtová studia nebo potravinářský průmysl.

V případě, že zaměstnavatel nesplní informační povinnost vůči úřadu práce, může mu být uložena pokuta až do výše 100 000 korun, a jestliže zaměstnává cizince bez platného pracovního povolení, je sankce v rozmezí od čtvrt do deseti milionů korun. Zjištěné případy porušení jsou postupovány na příslušné Oblastní inspektoráty práce, které jsou kompetentní k zahájení správního řízení.

Za loňský rok provedli pražští celníci více než 120 kontrol, zaměřených na nelegální zaměstnávání cizinců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MMR: Pro nutný restart cestovního ruchu chceme využít i evropské fondy

7:29 MMR: Pro nutný restart cestovního ruchu chceme využít i evropské fondy

Cestovní ruch je jednou z oblastí, která byla koronakrizí zasažena nejvíce. Pandemická situace se zl…