Celní správa: Krácení daní při obchodech s mobilními telefony

29.11.2020 14:03

?Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří společně s celní správou a s finanční správou pracují metodou tzv. Daňové Kobry, od minulé středy prováděli úkony trestního řízení, které se týkaly rozsáhlého krácení daní v oblasti obchodování s mobilními telefony.

Celní správa: Krácení daní při obchodech s mobilními telefony
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo
reklama

Prověřování bylo od počátku vedeno příslušníky Sekce 03 – Pátrání Generálního ředitelství cel. Komplexní zadokumentování odhalené trestné činnosti by bylo značně ztíženo bez analytické podpory a součinnosti ze strany Finančního analytického úřadu a Finanční správy.

Podle výsledků prověřování řetězce obchodů se zbožím, na které se obecně vztahuje přenesená daňová povinnost (tzv. „reverse charge") při zdanitelném plnění nad 100.000,- Kč za kalendářní den, mělo docházet k úmyslnému obcházení této povinnosti tím způsobem, že odběratelé zboží, konkrétně tuzemští obchodníci s mobilními telefony, měli po dohodě s dodavateli navodit zdání, že se jedná o zdanitelné plnění v objemu nižším než 100.000,- Kč. Dodavatelé mobilních telefonů, konkrétně společnosti s účelově dosazenými statutárními zástupci v postavení tzv. bílých koní, pak namísto odvedení DPH z prodeje tohoto zboží měli zaúčtovávat fiktivní nákladové faktury, čímž se měli vyhnout odvodu DPH. Uvedená trestná činnost měla být prováděna dlouhodobě, a to nejméně od roku 2016 do současnosti.

Do realizace případu s krycím názvem MAGNET se zapojilo více než 200 policistů NCOZ a příslušníků Generálního ředitelství cel. Na akci se dále podíleli i specialisté Kriminalistického ústavu.

Kriminalisté provedli 21 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. V rámci realizace případu bylo zadrženo 13 osob, které byly následně i obviněny. Trestní stíhání je vedeno pro trestný čin „zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby". Způsobená škoda dle našich závěrů přesahuje 193 milionů korun.

V rámci úkonů došlo v ČR k zajištění majetku v hodnotě cca 13,5 milionů korun (cca 1,8 milionů korun bylo zajištěno v hotovosti).

Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. Trestní stíhání obviněných je vedeno na svobodě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SZPI: Kontrola potvrdila, že výrobci nechybovali u potravin, ošetřovaných ionizujícím zářením

11:48 SZPI: Kontrola potvrdila, že výrobci nechybovali u potravin, ošetřovaných ionizujícím zářením

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uskutečnila kontrolní akci s cílem detekovat u pot…