Celní správa: Moravskoslezští celníci upozorňují na neuhrazené pokuty

20.02.2025 16:34 | Monitoring

Celní úřad pro Moravskoslezský kraj má kromě svých hlavních kompetencí, jakými jsou správa cel a spotřebních daní, na starost také vybírání a vymáhání peněžitých plnění v rámci dělené správy. V praxi to znamená, že každý, kdo dluží státnímu orgánu, jako například Policii České republiky, České obchodní inspekci, Státní zemědělské a potravinářské inspekci atd., může obdržet dopis od Celní správy České republiky s výzvou k uhrazení nedoplatku. Za nezaplacenou pokutu za dopravní přestupek mají celníci oprávnění zabránit řidiči v další jízdě.

Celní správa: Moravskoslezští celníci upozorňují na neuhrazené pokuty
Foto: Celní správa
Popisek: Celní správa

S touto kompetencí celní správy se nepřímo setkávají řidiči, které hlídka zastaví za účelem provedení běžné kontroly. V rámci ní si celník v aplikaci z důvodu zjištěných nedoplatků ověří nejen řidiče zastaveného vozidla, ale také jeho provozovatele. Pokud se prokáže existence nedoplatku u řidiče nebo provozovatele za pravomocně neuhrazenou pokutu za dopravní přestupek, má celník pravomoc požadovat uhrazení celého nedoplatku na místě v hotovosti nebo platební kartou. Při neuhrazení nedoplatku přistoupí celník k zabránění odjezdu vozidla přiložením technického prostředku, tzv. botičky, nebo k odebrání registrační značky vozidla. V minulém roce moravskoslezští celníci realizovali tuto pravomoc ve 20-ti případech, přitom 7 zajištěných registračních značek ještě čeká uskladněných v depozitu celního úřadu na svého majitele. Od ledna letošního roku ostravští celníci odebrali výše jmenovaným způsobem již tři a na nedoplatcích na silnici vybrali téměř 230 000 korun.

Silniční kontrola však není jedinou situací, kdy celní správa požaduje zaplacení nedoplatků vzniklých vůči státu. Vymáhání úhrady dluhu může překvapit i cestovatele na kterémkoli českém mezinárodním letišti. Ostravští celníci v roce 2024 vybrali nedoplatky v celkové výši 2 160 000 korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Preferenční hlasy

Dobrý den, jak si vysvětlujete, že víc hlasů dostal třeba pan Rajchl nebo i váš bratr? A vůbec, že jste ve volbách celkově jako strana oslabili? Kde je podle vás chyba? Uvažujete třeba o tom, že byste skončil jako předseda?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Edukativní program oživí výlov Rožmberka

10:34 Jihočeský kraj: Edukativní program oživí výlov Rožmberka

Tradiční výlov největšího českého rybníka Rožmberk se letos uskuteční ve dnech 17.–19. října 2025. V…