Celní správa: Nelegální herny prohlubují závislost hráčů a okrádají stát na daních

06.01.2019 18:54

Středočeští celníci zaznamenávají zvýšený výskyt provozování hazardních her, a to napříč celým Středočeským krajem.

Celní správa: Nelegální herny prohlubují závislost hráčů a okrádají stát na daních
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo
reklama

Začátkem minulého roku vypršely platnosti povolení na provozování VHP (výherní hrací přístroje), které nesplňovaly technické požadavky dle nového zákona o hazardních hrách (např. identifikace hráče, doba účasti na hazardní hře, sledování stavu uživatelských kont…). Provozování technických her je dle nového zákona povoleno pouze ve schváleném herním prostoru (kasino, herna). Tento stav se snaží někteří provozovatelé obcházet instalací tzv. kvízomatů, které jak uvádějí, jsou založeny na „kombinaci vědomostního a dovednostního principu“. Zjednodušeně řečeno technická herní zařízení, tzv. kvízomaty, se od klasického herního automatu liší tím, že hráčům pokládají snadné kvízové otázky. Po jejich zodpovězení se však chovají jako tradiční herní automaty. Z pohledu běžného hráče se tyto kvízomaty jeví jako klasické výherní hrací přístroje. V současné době zaznamenáváme zvýšený výskyt těchto přístrojů zejména v obcích, kde je hazard zakázán.

Tyto tzv. kvítzomaty jsou označovány např. Futura, Golden Horse, Diamond level, iStars apod.

Současně provádíme kontroly i v oblasti provozování povoleného hazardu, kde se zaměřujeme na kontrolu dodržování podmínek stanovených Ministerstvem financí a obecních úřadů.

Jako příklad poslouží pondělí 10. 12. 2018, kdy byly ve Středočeském kraji provedeny dvě pozitivní kontroly. Jedna kontrola byla uskutečněna v obci Dobříš, kde byly zajištěny 3 kusy tzv. kvízomatů bez platného povolení Ministerstva financí ČR. Druhá kontrola proběhla v obci Mnichovice. V této nelegální herně byly zadrženy a odvezeny 4 kusy technických herních zařízení. Toto je výsledek kontrol středočeských celníků za jediný den. V kontrolách zaměřených na potírání nelegálního hazardu budou středočeští celníci intenzivně pokračovat i nadále, protože podnikavců, kteří se snaží obcházet zákon, provozují hazardní hry bez povolení a vyhýbají se placení daní, je stále dost.

Za porušení zákona o hazardních hrách může být ve správním řízení uložena pokuta až do výše 50 milionů korun. Zadržená zařízení a finanční prostředky pak mohou propadnout ve prospěch státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ERÚ podává trestní oznámení kvůli přerušení dodávek tepla ve Strakonicích

19:33 ERÚ podává trestní oznámení kvůli přerušení dodávek tepla ve Strakonicích

Spory ve Strakonicích znovu vyústily v přerušení dodávek tepelné energie. Během půl roku přitom dodá…