Celní správa: Z nelegálně pracujícího se vyklubal celostátně hledaný

25.02.2020 20:27

?Pět nelegálně pracujících zahraničních dělníků odhalila mobilní hlídka Celního úřadu pro Kraj Vysočina na staveništi v Havlíčkově Brodě. Jeden z nich byl dokonce celostátně hledaný.

Celní správa: Z nelegálně pracujícího se vyklubal celostátně hledaný
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo
reklama

Při vstupu celníků na staveniště zahodili tito zaměstnanci pracovní pomůcky a pokusili se utéct, nebo se schovat v jednotlivých budovách. Když ale zjistili, že jsou obklíčeni, shromáždili se na výzvu u stavebních buněk a podrobili se kontrole. Kontrolou jejich totožnosti bylo zjištěno, že čtyři jsou Ukrajinci, kteří vykonávali práci bez platného pracovního víza a pracovního povolení. Pátá osoba u sebe žádné doklady neměla, při její lustraci přes Operační centrum Policie ČR bylo zjištěno, že se jedná o moldavského státního příslušníka, který je v celostátním pátrání pro násilný trestný čin loupeže. Všech pět cizinců přivolaná hlídka cizinecké policie eskortovala k dalšímu šetření na služebnu PČR v Jihlavě.

Další čtyři nelegálně pracující Ukrajinci a jeden Moldavan byli odhaleni na staveništi v Jihlavě, dvě osoby moldavské státní příslušnosti pak vykonávaly stavební činnost bez platných povolení v Telči.

Od začátku roku 2020 celníci v regionu Vysočina navíc zjistili dalších 23 cizinců, u nichž jejich zaměstnavatel nesplnil informační povinnost vůči příslušné pobočce Úřadu práce. Za nesplnění informační povinnosti může být zaměstnavatelům uložena pokuta až 100 000 Kč. Tomu, kdo umožní výkon nelegální práce, lze uložit pokutu v maximální výši 10 milionů korun.

Kontrola nelegálního zaměstnávání cizinců je jedna z mnoha kompetencí celní správy. Celníci při ní ověřují, zda osoby vykonávají práci na základě pracovněprávního vztahu nebo jiné smlouvy, a zda ji vykonávají v souladu s vydaným povolením k zaměstnání a platným povolením k pobytu. Pokud zaměstnavatel uzavře pracovní smlouvu s občanem EU, má za povinnost o tom informovat úřad práce, a to nejpozději v den jeho nástupu do zaměstnání. Občané ze zemí mimo EU mohou pracovat v tuzemsku pouze na základě platného povolení, osoby s trvalým pobytem povolení mít nemusí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Saldo státního rozpočtu za leden až březen 2020 dosáhlo 44,7 mld. Kč

9:15 Ministerstvo financí: Saldo státního rozpočtu za leden až březen 2020 dosáhlo 44,7 mld. Kč

Opatření vlády České republiky zaváděná k zastavení šíření nákazy nemoci COVID-19 s sebou přinesla v…