Centrum léčby astigmatismu jediné v Brně

27.11.2014 13:35

Dalekozrakost a krátkozrakost patří k nejčastějším očním vadám, ale rozmazané vidění vám může způsobovat také astigmatismus. Tato vada se týká až 60% populace a projevuje zkresleným nebo zamlženým obrazem na různou vzdálenost, vše lze nově vyřešit bez brýlí efektivní operací.

Centrum léčby astigmatismu jediné v Brně
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek

Operace připomíná navigační systém pro piloty letadel

Astigmatismu je velmi častým problémem, o kterém se ale moc nemluví. V České republice dosud zcela chybělo specializované pracoviště. V Brně se proto rozhodli zřídit Centrum pro léčbu astigmatismu. Pacientům se voperuje nitrooční čočka, která zevnitř oka vadu vykoriguje. Díky investici do nového navigačního systému Verion dokáží oční chirurgové tuto častou oční vadu korigovat s dokonalou přesností.

Tato nová navigační technologie nejprve zcela přesně změří oční vadu a vypočítá ideální korekci vady pomocí nitrooční čočky. Následně na operačním sále systém projektuje čočku do oka s naprostou přesností a tím odstraní astigmatismus. „Je to průlomový vstup navigační techniky do nitrooční chirurgie. S Verionem můžeme přesně zmapovat zakřivení rohovky, naplánovat směr uložení čočky a díky promítnutí navigačních linií přímo do okuláru mikroskopu chirurg bezpečně ví, jak čočku v oku umístit. Trochu to připomíná navigační systém pro piloty letadel," popisuje zcela novou techniku situaci primářka Věra Kalandrová z oční kliniky NeoVize.

Brýle s cylindrem můžete zahodit, řešením je jednoduchá operace

Normálně má zdravá oční rohovka pravidelný tvar, při astigmatismu bývá často rohovka v jedné rovině více zakřivená než v druhé, prostě je „šišatá“. To výrazně snižuje kvalitu vidění. Astigmatismus tak může také vést ke zvýšené únavě očí či bolestem hlavy.

Moderní metody již naštěstí dokáží astigmatismus efektivně odstranit. Zatím vada byla korigována jen cylindrickým sklem speciálně upraveným pro brýle pacienta. To však problém nijak neřeší.

Astigmatismus bývá především vrozený, objevuje se u dětí i dospělých a většinou, až u 70 % lidí, bývá kombinovaný se špatným zrakem na blízko či dálku. Určitě nemůže být způsoben čtením v šeru ani při baterce, ani pravidelným sledováním obrazovky či počítače. Často je vrozený, ale během života jej lze získat vlivem různých onemocnění, zánětů rohovky a také po úrazech. „Astigmatismem trpí přibližně dvě třetiny pacientů, kteří na naši kliniku přicházejí. Chtějí řešit dioptrie do dálky nebo na blízko, případně šedý zákal, ale o tom, že mají současně i astigmatismus, často ani nevědí,“ popisuje situaci primářka Kalandrová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senát: Poděkování za vyjádření soustrasti

8:37 Senát: Poděkování za vyjádření soustrasti

Senát Parlamentu České republiky a rodina Kuberových si dovoluje poděkovat všem, kteří svým zápisem …