Ceny energií pro ČVUT dosáhly při nákupu na komoditní burze minima

22.10.2014 13:11

České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) znovu snížilo cenu energií pro své fakulty a účelová pracoviště. Elektřina a zemní plyn se dostaly na cenová minima u všech pořizovaných produktů. Meziroční úspora nákladů na energie díky tomu překročí 2 miliony korun. Od prvního nákupu na burzovním trhu už náklady ČVUT na elektřinu a plyn klesly o více než 13 milionů korun.

Ceny energií pro ČVUT dosáhly při nákupu na komoditní burze minima
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

„Při nákupu energií na rok 2015 jsme si v elektronickém burzovním systému nastavili u každého z pořizovaných produktů limitní ceny, které byly na úrovni současných cen. Konkurence dodavatelů na burze pak všechny ceny znovu meziročně snížila o 3 až 6 procent,“ uvedl kvestor ČVUT Mgr. Jan Gazda, Ph.D.

Nejvýrazněji, asi o 6 procent, klesla meziročně cena silové elektřiny ve vysokém napětí, kterou budou fakulty a další pracoviště ČVUT odebírat za 982 korun za megawatthodinu (MWh). V nízkém napětí se pak jednalo o meziroční pokles o pět a půl procenta. Jen u elektřiny tak ČVUT v příštím roce ušetří proti letošku jeden a čtvrt milionu korun.

U zemního plynu v režimu velkoodběr zaznamenalo ČVUT čtyřprocentní pokles na úroveň pod hranici 690 Kč za MWh. V režimu maloodběr plyn zlevnil o necelá 3 procenta na 692 Kč/MWh.

„Poprvé jsme si na kladenské komoditní burze sesmluvnili energie v roce 2012, kdy se do společného nákupu zapojily fakulty stavební, elektrotechnická, dopravní, jaderná a fyzikálně inženýrská, fakulta architektury, Správa účelových zařízení ČVUT a servisní společnost ENERGOCENTRUM PLUS. Při letošním nákupu už to bylo osm subjektů. Z někdejšího objemu poptávky asi 40 tisíc MWh energií jsme se díky tomu dostali na více než 54 tisíc megawatthodin, a to zřejmě mělo také vliv na pokles ceny,“ zhodnotil Mgr. Jan Gazda, Ph.D.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 23 000 studentů. Pro akademický rok 2014/15 nabízí ČVUT svým studentům 110 studijních programů a v rámci nich 441 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2014 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 3000 světových univerzit, ve skupině univerzit na 411. – 420. místě. V oblasti „Civil and Structural Engineering" bylo ČVUT hodnoceno na 51. – 100. místě, v oblasti  „Mechanical Engineering“ na 101. – 150. místě, v oblasti  „Computer Science and Information Systems" a „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě, a stejně tak i v oblastech „Mathematics“ a „Physics and Astronomy“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

17. týden na Energetické burze ČMKB

9:33 17. týden na Energetické burze ČMKB

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) byly v 17. týdnu uzavřeny kontrakty na dodávku 441 ti…