Češi a Američané na Bagrámu cvičili reakci na útok. Vysloužili si pochvalu

27.01.2016 16:15

Leden 2016, Bagrám, Afghánistán. Konvoj českých a amerických vojáků vyjíždí na pravidelnou patrolu, avšak u hranice základny najíždí jeden z vozů na improvizované výbušné zařízení (IED), které exploduje. Celá kolona se zastavuje. Naštěstí se jednalo o výcvik českých a amerických vojáků s daným scénářem: výbuch IED pod jedním z vozů sestavy, které provádějí patrolu.

Češi a Američané na Bagrámu cvičili reakci na útok. Vysloužili si pochvalu
Foto: Archiv
Popisek: vojáci

Ačkoliv se může zprvu zdát, že se po inscenovaném výbuchu nic neděje, je tomu přesně naopak. Vojáci se ihned pokoušejí spojit se zasaženým vozidlem, zjistit stav osádky, nahlásit operačnímu centru kontakt s nepřítelem, vyžádat si vzdušnou podporu a zhodnotit možné další nebezpečí. Poté se kolona přiblíží k poškozenému vozidlu. Ze střelecké věže zasaženého vozidla vypadává červené světlo, osádka vozu je zraněná. Vojáci vysedají z vozidel a kontrolují okolí. Každá chyba může stát někoho život. Vojáci z poničeného vozidla vlastními silami vyprošťují tři zraněné americké kolegy. Na první pohled se jedná o těžká kombinovaná poranění. Jeden zraněný křičí bolestí, druhý je naopak podezřele potichu a vůbec nereaguje.

Češi podobné situace cvičili již mnohokrát, aby si přesný postup vštípili do paměti. Tentokrát se však jedná o trochu jiné cvičení, kde nic není jen jako. Američtí vojáci jsou speciálně namaskováni tak, aby jejich poranění vypadala co nejrealističtěji. Stejné je to u všech vyšetření a ošetření, která jsou prováděna reálně, včetně zajištění žilních vstupů a infuzí.

Mezitím radista komunikuje s operačním centrem, předává mu další upřesňující informace o situaci na místě a žádá o vzdušný odsun raněných, takzvaný MEDEVAC. Zanedlouho již přistává záchranný vrtulník. V tuto chvíli jsou už zranění stabilizováni a na nosítkách připraveni k transportu. Proběhne rychlá komunikace a předání pacientů zdravotníkům vrtulníku a okamžitý odlet. Každá vteřina na zemi znamená pro vrtulník značné riziko útoku a oddaluje čas definitivního ošetření raněných v traumacentru polní nemocnice.

Zvládnutí této situace a vysokou profesionalitu českých vojáků ocenil nejen velitel 5. strážní roty, ale i velitel úkolového uskupení Buffalo, pod nějž česká rota operačně spadá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Prostor před libeňským nádražím se zazelená novými pavlovniemi

22:29 Lesy Praha: Prostor před libeňským nádražím se zazelená novými pavlovniemi

Na příjemnou změnu a svěží prostředí se mohou těšit obyvatelé pražské Libně i cestující z místního v…