Česká a Slovenská akademie věd uzavřely dohodu o spolupráci

13.01.2018 19:20

Vzájemné vztahy upevňují česká a slovenská vědecká reprezentace každoročně. Nyní se však Akademie věd ČR a Slovenská akademie věd rozhodly tyto aktivity ještě formálně posílit a ve čtvrtek 11. ledna 2018 podepsaly dohodu o vzájemné spolupráci.

Česká a Slovenská akademie věd uzavřely dohodu o spolupráci
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

„Spolupráce se slovenskou vědou má u nás dlouhou tradici, slovenští vědci jsou pro nás nejbližším strategickým partnerem. A jsem ráda, že tuto dohodu podepisujeme právě letos, kdy si připomínáme sto let od založení samostatného československého státu,“ uvedla před podpisem předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Ve vile Lanna v pražských Dejvicích uvítala předsedu SAV Pavola Šajgalíka či Ľuboše Kľučára, předsedu slovenského Akademického sněmu.

Jak uvedla předsedkyně, se Slovenskou akademií věd probíhá největší objem spolupráce v porovnání s ostatními organizacemi. Zájem je na obou stranách, a to zejména o studijní pobyty či takzvané mobilitní projekty, které často ústí do velkých mezinárodních aktivit.

 „Je dlhodobou tradíciou už od rozdelenia Československa, že sa Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied a Akademická rada AV ČR stretávajú. Tieto stretnutia sú symbolické a dávajú jasne najavo, že akadémie mali k sebe vždy blízko, veľmi úzko spolupracujú, a to sa odráža aj na množstve projektov, na ktorých spolupracujeme,“ řekl předseda SAV Pavol Šajgalík.

Odolnost srdce i kosmické záření

V letech 2015 až 2017 tak v rámci těchto tříletých projektů například spolupracoval Fyziologický ústav se slovenským Ústavem pro výzkum srdce na tématu, jak patologické stavy ovlivňují odolnost srdce proti ischemii myokardu, a zkoumaly nové možnosti prevence a ochrany. Biologické centrum zase v součinnosti s Parazitologickým ústavem monitorovalo výskyt patogenů přenášených klíšťaty pod vlivem globálních klimatických změn. Filozofické ústavy na obou stranách se zabývaly fenomenologií, Ústav jaderné fyziky a slovenský Ústav experimentální fyziky zkoumaly radiační pole v blízkosti Země a možné souvislosti s kosmickým zářením měřeným na zemském povrchu.

Obě instituce přitom spojuje nejen téměř čtyřicet let společné historie, ale též obdobná organizační struktura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Web Top 100 - Internetové stránky ČEZ kralují mezi weby českých průmyslových a energetických firem

22:11 ČEZ: Web Top 100 - Internetové stránky ČEZ kralují mezi weby českých průmyslových a energetických firem

Nová česká, německá a francouzská mutace, vylepšená zákaznická sekce nebo užití profesionálních a un…