Česká a Slovenská akademie věd uzavřely dohodu o spolupráci

13.01.2018 19:20

Vzájemné vztahy upevňují česká a slovenská vědecká reprezentace každoročně. Nyní se však Akademie věd ČR a Slovenská akademie věd rozhodly tyto aktivity ještě formálně posílit a ve čtvrtek 11. ledna 2018 podepsaly dohodu o vzájemné spolupráci.

Česká a Slovenská akademie věd uzavřely dohodu o spolupráci
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

„Spolupráce se slovenskou vědou má u nás dlouhou tradici, slovenští vědci jsou pro nás nejbližším strategickým partnerem. A jsem ráda, že tuto dohodu podepisujeme právě letos, kdy si připomínáme sto let od založení samostatného československého státu,“ uvedla před podpisem předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Ve vile Lanna v pražských Dejvicích uvítala předsedu SAV Pavola Šajgalíka či Ľuboše Kľučára, předsedu slovenského Akademického sněmu.

Jak uvedla předsedkyně, se Slovenskou akademií věd probíhá největší objem spolupráce v porovnání s ostatními organizacemi. Zájem je na obou stranách, a to zejména o studijní pobyty či takzvané mobilitní projekty, které často ústí do velkých mezinárodních aktivit.

 „Je dlhodobou tradíciou už od rozdelenia Československa, že sa Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied a Akademická rada AV ČR stretávajú. Tieto stretnutia sú symbolické a dávajú jasne najavo, že akadémie mali k sebe vždy blízko, veľmi úzko spolupracujú, a to sa odráža aj na množstve projektov, na ktorých spolupracujeme,“ řekl předseda SAV Pavol Šajgalík.

Odolnost srdce i kosmické záření

V letech 2015 až 2017 tak v rámci těchto tříletých projektů například spolupracoval Fyziologický ústav se slovenským Ústavem pro výzkum srdce na tématu, jak patologické stavy ovlivňují odolnost srdce proti ischemii myokardu, a zkoumaly nové možnosti prevence a ochrany. Biologické centrum zase v součinnosti s Parazitologickým ústavem monitorovalo výskyt patogenů přenášených klíšťaty pod vlivem globálních klimatických změn. Filozofické ústavy na obou stranách se zabývaly fenomenologií, Ústav jaderné fyziky a slovenský Ústav experimentální fyziky zkoumaly radiační pole v blízkosti Země a možné souvislosti s kosmickým zářením měřeným na zemském povrchu.

Obě instituce přitom spojuje nejen téměř čtyřicet let společné historie, ale též obdobná organizační struktura.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ekolamp: Ochota recyklovat světelný elektroodpad se zvyšuje

13:30 Ekolamp: Ochota recyklovat světelný elektroodpad se zvyšuje

Češi do sběrného místa urazí 1069 metrů, o 300 metrů více než před dvěma lety