Česká filharmonie: Dvořákovu Prahu zahájí impozantní Svatební košile

28.08.2018 20:46

Zahajovací koncert bude 7. září v Rudolfinu patřit dílu Svatební košile, ve kterém se s mimořádnou silou prolíná mistrovství dvou géniů: skladatele Antonína Dvořáka a básníka Karla Jaromíra Erbena.

Česká filharmonie: Dvořákovu Prahu zahájí impozantní Svatební košile
Foto: Václav Jirásek
Popisek: Česká filharmonie

Nastudování tohoto díla s Českou filharmonií a Českým filharmonickým sborem Brno se ujal Jakuba Hrůša. Sólové party budou patřit Kateřině Kněžíkové, Richardu Samkovi a Svatopluku Semovi. Toto výjimečné dílo přes své dramaticko-poetické a hudební kvality zní z koncertních pódií jen zřídka.

Jakub Hrůša se před Českou filharmonii postaví také ve výjimečném provedení původní kompletní verze monumentálního oratoria Svatá Ludmila, kterým festival uctí 15. září, tedy symbolicky v den úmrtí české světice, 100. výročí samostatné republiky Čechů a Slováků. Během následujících večerů se na Dvořákově Praze představí například londýnský orchestr Academy of St Martin in the Fields, Orchestra of the Age of Enlightenment, Staatskapelle Dresden. V čele hvězdných sólistů letošního ročníku stojí bezesporu famózní klavírista Krystian Zimerman. Zaujmou jistě i výteční klavíristé mladších generací Jevgenij Kissin, Valentina Lisitsa či houslistka Janine Jansen. Na postu kurátorky komorní řady Dvořákovy Prahy se letos představí vynikající izraelská klarinetistka Sharon Kam.

Antonínu Dvořákovi bude patřit v Praze již tato neděle 2. září. Na své si přijdou děti i dospělí. Na Rodinném dni se děti ve společnosti velkého českého skladatele netradičně rozloučí s prázdninami. Čekají je hudební i výtvarné dílny a koncerty. Po pražských stopách Antonína Dvořáka se mohou festivaloví fanoušci vydat během čtyř hudebních zastavení a poznat místa, kde Dvořák v Praze studoval, pobýval, tvořil i koncertoval. Slovem fundovaným, objevným a také vtipným doplní koncerty festivalový muzikolog David Beveridge. U této příležitosti nabídne Český rozhlas Vltava odpolední tematický blok s přímými přenosy některých koncertů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak si stojí česká literatura a její překlady v zahraničí poodhalí výstava v MZK

7:32 Jak si stojí česká literatura a její překlady v zahraničí poodhalí výstava v MZK

Moravská zemská knihovna zve příznivce nejen české literatury na novou výstavu Česká literatura v př…