Česká krajina: Hřebec divokých koní včera odjel z Kozmických ptačích luk do Přírodního parku Solling-Vogler v Německu

13.05.2021 8:24

Několik let byl Northcroft Firestarter hlavním harémovým hřebcem ve stádě divokých koní v milovické rezervaci velkých kopytníků. Od roku 2019 pak pomáhal s výchovou skupiny mladých hřebečků v rezervaci Kozmické ptačí louky na Opavsku. Včera dopoledne odtamtud odjel do Přírodního parku Solling-Vogler v Německu.

Česká krajina: Hřebec divokých koní včera odjel z Kozmických ptačích luk do Přírodního parku Solling-Vogler v Německu
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina
reklama

V rezervaci na jihu Dolního Saska, která používá k péči o krajinu velké kopytníky, bude tři roky plnit roli harémového hřebce.

Anketa

Na čí straně stojíte v izraelsko-palestinském konfliktu?

hlasovalo: 15614 lidí

„Po druhé světové válce se divocí koně z Exmooru ocitli na pokraji vyhubení, zbývalo posledních pět desítek zvířat. Od té doby se sice jejich populace zvýšila na zhruba dva tisíce, přesto je třeba neustále pečovat o zvyšování genetické rozmanitosti v jednotlivých stádech. Právě proto jsme se s kolegy ze saského přírodního parku domluvili na zapůjčení našeho hřebce,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

„Firestarter je kromě skvělého exteriéru i zdatným plemeníkem. Ke klisnám se chova hezky a je také pozorným otcem hříbatům,“ charakterizovala hřebce etoložka Kateřina Šandlová. Právě na základě jeho pozorování vědci publikovali přelomovou studii, která popsala klíčovou roli hřebce ve stádě. Hřebec se na základě jejich zjištění věnuje nejen plození potomků a obraně stáda, ale také hrám se hříbaty a jejich výchově.

Převoz hřebce byl původně plánován až na příští týden. Kvůli silným a vytrvalým dešťům, které dnes zasáhly Česko a budou pokračovat několik dnů, však bylo nutné transport výrazně urychlit. Podmáčené louky u Kozmic by totiž po deštích byly pro přepravní soupravu nedostupné. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na urychlení transportu podíleli,“ doplnil Dalibor Dostál.

Přírodní park Solling-Vogler se rozkládá na ploše 52 000 hektarů. Byl založen v roce 1966. K péči o unikátní luční porosty tam podobně jako ve středočeských Milovicích využívají divoké koně z Exmooru a další velké kopytníky.  

Jde o další spolupráci českého projektu s Německem. Loni odjely z Milovic dvě klisny do německého zooparku v Sababurgu. Ten již řadu let provozuje nejznámější německý chov divokých koní z Exmooru. 

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Z Karvinského moře se stává atraktivní rekreační zóna

22:11 Moravskoslezský kraj: Z Karvinského moře se stává atraktivní rekreační zóna

Kolem Karvinského moře se bude jezdit na kole a na bruslích, zvětší se pláže pro koupání, přibude da…