Česká krajina: Nezkrotný rytíř z milovické rezervace dnes zamířil do Nizozemska

27.03.2020 22:01

Tříletý zubří samec Turbulent Knight, jehož jméno pomohli vybrat studenti z Americké mezinárodní školy ve Vídni, dnes odjel do Národního parku Zuid Kennemerland. Stane se tam součástí chovného stáda zubrů, kteří se pasou na písečných dunách porostlých vegetací v lokalitě Kraansvlak na předměstí města Haarlem.

Česká krajina: Nezkrotný rytíř z milovické rezervace dnes zamířil do Nizozemska
Foto: Česká krajina
Popisek: Mladý býk z Nizozemska

Podobně jako v bývalém vojenském prostoru Milovice se také tam zubři používají k péči o otevřenu krajinu. „To, že zubr odchovaný v milovické rezervaci bude mít možnost zapojit se do chovu v Nizozemsku nás velmi těší. Genetická stopa ze středočeského stáda se tak objeví v populaci vzdálené stovky kilometrů,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015.

Studenti z Vídně před několika lety rezervaci velkých kopytníků podpořili ve chvíli, kdy se rodila z plánů popsaných na papíře v realitu. Jejich finanční dar byl tak pro vznik rezervace velmi cenný. Jako symbolickou odměnu za svoji pomoc pak mohli vybrat jméno pro prvního samečka zubrů, který se v rezervaci narodí. Líbilo se jim jméno Knight, tedy Rytíř. Protože rezervace poté dostala z mezinárodní plemenné knihy přidělenou zkratku TU pro všechna zubří mláďata, která se tam narodí, bylo doplněno ještě o přídavné jméno Turbulent, tedy Nezkrotný.

Z nizozemské rezervace přijeli do Česka na výměnu dva mladí zubří býci (mladší z nich na snímku). Jejich příjezd je důležitý proto genetické oživení milovického stáda. „Výměnou zvířat se podařilo vytvořit plynulou řadu různě starých býků tak, aby ti mladí z Nizozemí mohli časem nahradit stávajícího alfa býka a mít mláďata se samicemi, se kterými on je příbuzný,“ vysvětlil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky a navázal: „Dospívání po boku alfa býka je pro mladé býčky důležité. Dostane se jim výchovy od zkušeného samce na vrcholu sil.“ Druhý z milovických samců, kteří se narodili v roce 2016, odjede z rezervace v budoucnu.

Letos již jeden transport s přírůstky zubrů z milovické rezervace odjel. „Součástí opatření k zajištění genetické pestrosti ve stádě a zabránění příbuzenské křížení byl také lednový odvoz tří nejstarších samic, které se narodily v Milovicích,“ zmínil Miloslav Jirků.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o přírodu může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Ochranářskou společnost Česká krajina (ZDE) založil v roce 2007 Dalibor Dostál, politolog, novinář a bývalý šéfredaktor celostátní redakce Deníku. Jako novinář se dlouhodobě věnoval právě tématům ochrany přírody, životního prostředí, ale i filantropie a neziskového sektoru. Za to obdržel v roce 2009 Poděkování Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a v roce 2011 cenu Mediální čin roku od Nadace OKD. Spolupracuje s Fórem dárců, je členem poroty Starosta roku, členem novinářské poroty ceny Via Bona a členem hodnotící komise občanského sektoru v ČR pro USAID.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

Pohrdáte prací poslanců?

Proč vám vadí oslovení poslanec? Uvažujete o rezignaci? Mluvil jste o ní už po volbách, když jste mandát získal. Pak jste si ho sice nechal, ale do Sněmovny stejně téměř nechodíte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Masarykova univerzita převádí do praxe patent k řešení neplodnosti

20:29 Masarykova univerzita převádí do praxe patent k řešení neplodnosti

Přeshraniční spolupráce tří univerzit a jednoho start-upu přinesla v závěru roku 2022 Masarykově uni…