Česká krajina: Pastva velkých kopytníků tématem vzdělávací konference v Zoo Ostrava

06.10.2022 19:38 | Tisková zpráva

Pastva velkých kopytníků a její pozitivní vliv na biologickou rozmanitost a klima budou jedním z témat vzdělávací konference, kterou dnes pořádaly Zoologická zahrada a botanický park Ostrava.

Česká krajina: Pastva velkých kopytníků tématem vzdělávací konference v Zoo Ostrava
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

Šestnáctý ročník odborné konference s názvem „Podíl zoologických zahrad při environmentálním vzdělávaní, výchově a osvětě“ se letos konal v dřívějším termínu než obvykle, aby se akce vyhnula případným covidovým omezením. „Konference je určená ředitelům škol, koordinátorům environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO), učitelům přírodovědných předmětů, vedoucím přírodovědných kroužků a dalším zájemcům. Jejím cílem je poukázat na poslání moderních zoologických zahrad v oblasti ochrany přírody, zdůraznit osvětovou a vzdělávací úlohu zahrad a dále prezentovat možnosti spolupráce škol i dalších vzdělávacích zařízení se zoologickou zahradou,“ uvedla Šárka Nováková, vedoucí oddělení pro kontakt s veřejností Zoo Ostrava.

Velcí kopytníci se na konferenci představili nejen jako atraktivní druhy zvířat, ale především jako klíčový prvek pro ochranu biodiverzity a adaptace krajiny na změny klimatu. „Velcí kopytníci byli po tisíce let nejenom součástí naší přírody, ale především důležitým činitelem, který významně utvářel její podobu. Mizení mnoha vzácných druhů v naší přírodě je způsobeno právě tím, že v současnosti v krajině chybí tito ekosystémoví inženýři, kteří svým působením vždy ovlivňovali stovky a tisíce dalších druhů,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která ve spolupráci s vědci založila v roce 2015 první tuzemskou rezervaci velkých kopytníků ve středočeských Milovicích.

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22032 lidí

O pozitivním vlivu velkých kopytníků na krajinu se mohli od jejího založení přesvědčit tisícovky účastníků exkurzí od mateřských škol přes lesní školky, základní školy až po studenty středních škol, vysokých škol a univerzit. Rezervace se stala také místem návštěv pro účastníky několika mezinárodních konferencí a kongresů. Ti se seznámili nejen s pozitivní proměnou krajiny, kde velcí kopytníci dokázali vytvořit jemnozrnnou mozaiku rozmanitých prostředí, ale také s nárůstem populací vzácných druhů o stovky i tisíce procent.

Kromě velkých kopytníků byli tématy ostravské konference například také ochrana tetřevů v Beskydech, karas obecný jako mizející součást české ichtyofauny, želva bahenní a invazní želva nádherná nebo Rok 2022 jako rok geodiverzity.

Konference se konala ve spolupráci s Klubem ekologické výchovy, finančně ji podpořily Ministerstvo životního prostředí ČR a Moravskoslezský kraj. Přednášky se konaly v aule Vysoké školy podnikání v Ostravě, odpoledne se uskutečnila exkurze a představení nových vzdělávacích prvků a expozic v Zoo Ostrava. Pro účastníky konference byl připraven sborník s jednotlivými příspěvky.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech, spojených s ochranou přírody, spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu ZDE, a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Mezinárodní konference Rady RAIPOL

15:11 Policie ČR: Mezinárodní konference Rady RAIPOL

Evropská asociace RAILPOL sdružuje evropské policejní složky zabývající se kriminalitou a veřejným p…