Česká krajina: Ředitelé českých zoologických zahrad navštívili milovickou rezervaci velkých kopytníků

04.04.2022 8:24 | Tisková zpráva

Ředitelé několika zoologických zahrad z České republiky s rodinami, a také někteří bývalí ředitelé zoo z Česka a ze Slovenska, navštívili včera rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

Česká krajina: Ředitelé českých zoologických zahrad navštívili milovickou rezervaci velkých kopytníků
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

Prohlédli si tam stáda divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů. Návštěvu zorganizoval Park Mirakulum, kde návštěva začala. Navázala prohlídka milovického Tankodromu a rezervace velkých kopytníků. Dnes ředitelé pokračovali prohlídkou Zoo Chleby. 

Anketa

Jste pro odstřižení se od ruských dodávek plynu a ropy?

94%
hlasovalo: 65325 lidí

„Návštěvy zoologických zahrad od dětství formovaly můj vztah ke zvířatům. Především safari založené Josefem Vágnerem ve Dvoře Králové a jeho odchyty velkých kopytníků v Africe pro mě byly vždy inspirací, podobně jako záchrana koní Převalského v Pražské zoo nebo později vypouštění zubrů ze Zooparku Chomutov do volné přírody na Slovensku,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Organizace v současnosti spolupracuje s několika zoologickými zahradami, především na koordinaci celoevropského záchranného programu chovu zubra evropského. Společnost Česká krajina ve spolupráci s Biologický centrem Akademie věd České republiky zaštituje regionální kancelář světové organizace na ochranu zubra evropského, European Bison Conservation Centre. Provádí v Česku sčítání zubrů, včetně chovu v tuzemských zoo, pro plemennou knihu tohoto druhu vedenou v Bělověži.  

„Na jednání s řediteli zoo jsme hovořili nejen o možnostech většího zapojení České republiky do ochrany zubrů, ale také o možnostech spolupráce při vypuštění ohrožených druhů chovaných v zoologických do milovické rezervace,“ doplnil Dalibor Dostál.   

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Vstup do Evropské unie proměnil Česko

7:14 Český statistický úřad: Vstup do Evropské unie proměnil Česko

Před 20 lety Česko vstoupilo do Evropské unie, a započala tak etapa ekonomických i společenských změ…