Česká leasingová a finanční asociace: Členové asociace v prvním pololetí půjčili firmám na stroje o 1,52 mld. Kč více než před rokem

09.09.2019 15:13

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v letošním prvním pololetí poskytly firmám a podnikatelům na financování strojů či zařízení 14,85 miliardy korun, tedy o 1,52 miliardy více než ve stejném období loňského roku.

Česká leasingová a finanční asociace: Členové asociace v prvním pololetí půjčili firmám na stroje o 1,52 mld. Kč více než před rokem
Foto: red
Popisek: Česká leasingová a finanční asociace

To představuje meziroční růst o 11,4 %. Celkem členové asociace za prvních šest letošních měsíců profinancovali 9269 strojů nebo zařízení, meziročně o 10,3 % více. 

„Po loňské stagnaci nabrala oblast financování strojů a zařízení růstový směr. Ukazuje se, že malé a střední podniky, které jsou hlavní zákaznickou skupinou našich členů, mají pozitivní náhled na další vývoj. Po vzoru velkých společností řeší řada z nich problémy s nedostatkem pracovních sil nasazováním nových technologií, robotizací a automatizací výroby ve shodě s trendy podporovanými iniciativou Průmysl 4.0,“ říká generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek.

Firmy při pořizování strojů a zařízení využívají nástroje určené výhradně k financování dané věci, tedy finanční leasing anebo účelový úvěr, ale stále častěji také operativní leasing, což je pronájem s doplňkovými službami. Zatímco v prvním pololetí roku 2018 činil co do objemu uzavřených obchodů podíl operativního leasingu v rámci financování strojů a zařízení 14,2 %, letos to bylo rovných 17 %. Měřeno počtem nově uzavřených smluv narostl podíl operativního leasingu ještě výrazněji: z loňských 19,3 % na letošních 28,8 %.

Nejvíce peněz si podnikatelské subjekty tentokrát půjčily na zemědělské a lesnické stroje (4,45 mld. Kč), na kovoobráběcí a ostatní obráběcí stroje (2,66 mld. Kč), na stroje pro těžbu, dobývání a stavebnictví (2,61 mld. Kč) a na manipulační a skladovací techniku (2,05 mld. Kč).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Ženou regionu je záchranářka a pečovatelka Ilona Vintrová

22:30 Jihočeský kraj: Ženou regionu je záchranářka a pečovatelka Ilona Vintrová

Vítězkou desátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Jihočeský kraj stala Ilona Vintrová…