Česká leasingová a finanční asociace: Firmy si na nové auto půjčují v průměru dvojnásob peněz než domácnosti

25.11.2021 18:47 | Tisková zpráva

Tuzemské firmy utratí v průměru za nový osobní automobil dvojnásob peněz než domácnosti. Vyplývá to z údajů České leasingové a finanční asociace (ČLFA).

Česká leasingová a finanční asociace: Firmy si na nové auto půjčují v průměru dvojnásob peněz než domácnosti
Foto: red
Popisek: Česká leasingová a finanční asociace

Zatímco v prvních třech čtvrtletích letošního roku si podniky od členských společností asociace půjčily formou leasingu anebo úvěru na nový osobní vůz v průměru 624 295 korun, v případě domácností to bylo 314 429 korun. 

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 26413 lidí
Průměrná profinancovaná částka se meziročně zvýšila ve firemní sféře o 7,2 % a v kategorii domácností o 1 %.

Celkem členové ČLFA profinancovali během tří letošních čtvrtletí 39 381 nových osobních automobilů, z toho tři čtvrtiny tvoří firemní vozidla. Počet profinancovaných aut vzrostl za rok o 6,4 %. Objem leasingů a úvěrů určených na financování nových osobních vozidel se meziročně zvýšil o 15,2 % na 21,86 miliardy korun.

„V letošním roce pozorujeme rozdíl ve vývoji financování nových osobních automobilů mezi privátní a podnikatelskou sférou. U firem se objem financování zvýšil meziročně o pětinu, ale u domácností jsme vykázali pokles o téměř 7 %. V nejisté době a navíc v situaci, kdy nové modely automobilů neustále zdražují, jsou rodiny opatrnější při vedení svých rozpočtů. Část z nich pak přesouvá zájem k ojetým vozům. Tomuto trendu napomáhá i horší dostupnost nových vozidel způsobená nedostatkem čipů a dalších komponent,“ říká Jaroslav Krutilek, generální tajemník ČLFA.

Asociace zároveň sleduje oblibu jednotlivých finančních produktů při pořizování automobilů. Spotřebitelé nadále preferují standardní nástroje, zejména spotřebitelský úvěr. Téměř každý sedmý už ale volí alternativní přístup v podobě operativního leasingu, v letošních prvních třech čtvrtletích na něj v kategorii domácností připadlo 15,2 % nově uzavřených smluv. Ve firemní sféře je podíl operativního leasingu dlouhodobě výrazně vyšší, tentokrát činil 42,5 %. Na rozdíl od privátních zákazníků podniky upřednostňují nejvyšší formu operativního leasingu, tak zvaný full-service leasing, který poskytuje komplexní péči o vozidlo.

Podíl produktů určených na financování nových osobních aut pro domácnosti v prvních třech čtvrtletích roku 2021 podle počtu nově uzavřených smluv

Podíl produktů určených na financování nových osobních aut pro firmy v prvních třech čtvrtletích roku 2021 podle počtu nově uzavřených smluv

zdroj: ČLFA

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sdružení místních samospráv ČR: Sbírka právních předpisů před Ústavním soudem obstála

14:03 Sdružení místních samospráv ČR: Sbírka právních předpisů před Ústavním soudem obstála

Ústavní soud dnes zamítl návrh senátorů na přezkum zákona č. 35/2021 Sb., jímž se zavádí povinnost (…