Česká leasingová a finanční asociace: Zrychlení odpisů zvýší zájem o finanční leasing, očekávají leasingové společnosti

18.02.2021 17:56

Mimořádné zrychlení odpisů, které vstoupilo v platnost počátkem roku jako součást rozsáhlého daňového balíčku, bude stimulovat podnikatele k vyšším investicím.

Česká leasingová a finanční asociace: Zrychlení odpisů zvýší zájem o finanční leasing, očekávají leasingové společnosti
Foto: red
Popisek: Česká leasingová a finanční asociace

Kromě jiného povede k silnějšímu zájmu o finanční leasing, jehož délka je ze zákona navázána na dobu odpisování. Podnikatelé ovlivnění dopadem pandemie covid-19 tak budou mít k dispozici další nástroj vhodný ke stabilizaci svých rozpočtů. Předpokládá to Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

Anketa

Jste pro otevření obchodů?

66%
34%
hlasovalo: 8988 lidí

Mimořádné odpisy může podnik nebo živnostník uplatnit u majetku, který si jako první vlastník pořídí v období od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2021. Majetek zařazený do první odpisové skupiny, tedy výpočetní i kancelářskou techniku, ale také nástroje nebo nářadí, lze nově odepsat bez přerušení za 12 měsíců místo dosavadních tří let. Majetek zařazený do druhé odpisové skupiny, kam náleží pracovní stroje, osobní i nákladní automobily, traktory a autobusy, je teď možné odepsat bez přerušení za 24 měsíců namísto dřívějších pěti let. Během prvního roku přitom může subjekt odepsat až 60 % ceny.

„Mimořádné zrychlení odpisů je správným krokem, který jsme prosazovali jako vhodný instrument na podporu podnikatelského sektoru ovlivněného opatřeními na potlačení pandemie. Může mít výrazný pozitivní dopad na hospodaření firem, zároveň bychom si přáli, aby vedl k jejich větší investiční aktivitě. Jde o řešení, které ve výsledku pomůže celé české ekonomice,“ říká Pavel Prokop, člen představenstva ČLFA, předseda představenstva společnosti ČSOB Leasing a gestor Výboru pro financování podnikatelů ČLFA.

Leasingové společnosti očekávají, že zrychlení odpisů posílí zájem o inovace a pořízení nových výrobních prostředků, a to formou finančního leasingu. Ten je ze zákona navázán na dobu odpisování financované věci, a tím je znevýhodněn v porovnání s úvěrovými produkty, na které se toto omezení nevztahuje. Firmy při financování těchto komodit upřednostňovaly podnikatelské úvěry, jestliže měly dostatečné cash flow a mohly investici splatit v kratší době, než je limit stanovený zákonem, anebo čerpaly na výrobní prostředky různé dotace.

Rychlejší odpisování v podstatě zrovnoprávní finanční leasing s účelovým podnikatelským úvěrem, a tím reálně rozšíří portfolio finančních produktů, ze kterých si firmy mohou vybírat.

„Finanční leasing je díky své smluvní konstrukci i z pohledu leasingových společností velmi bezpečný produkt, dá se tedy předpokládat, že pokud jej podnikatel zvolí pro své investice, bude pravděpodobnost schválení financování ze strany leasingové společnosti relativně vysoká ve srovnání s dalšími produkty,“ dodává Pavel Prokop.

Česká leasingová a finanční asociace sdružuje přední tuzemské leasingové, splátkové a factoringové společnosti. Na poli nebankovního financování podnikatelských investic její členové pokrývají více než 90% podíl na trhu. V loňském roce poskytli firmám a živnostníkům na investice 84,42 miliardy korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rosatom: Další čínský blok, Sü-ta-pao 3, má lapač taveniny

22:54 Rosatom: Další čínský blok, Sü-ta-pao 3, má lapač taveniny

V 3. bloku čínské jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudabao) s reaktorem VVER-1200 byl 14. ledna 2…