Česká národní banka: Santini na stříbrné minci ČNB

12.12.2023 10:02 | Tisková zpráva

Česká národní banka připomíná 300 let od úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Vybrané stavby, které tento významný český architekt navrhl, jsou motivem pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč. V prodeji bude od středy 6. prosince 2023.

Česká národní banka: Santini na stříbrné minci ČNB
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Autorem její podoby je akademický sochař Vladimír Oppl, který na minci ztvárnil vybrané Santiniho stavby. Na lícní straně je průčelí kostela Nanebevzetí Panny Marie, svatého Wolfganga a svatého Benedikta v Kladrubech, na rubové straně je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Centrální banka vydává celkem 30 tisíc kusů pamětních mincí ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 11 100 kusů, dalších 18 900 kusů má špičkovou kvalitu vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Odevzdáte už konečně ten řidičák?

Jestli se prokáže, že viníkem nehody jste vy, odevzdáte už konečně řidičák, což jste sliboval už po té vaší slavné rychlojízdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Odsouzení pomáhají odstranit následky supercely

16:08 Vězeňská služba: Odsouzení pomáhají odstranit následky supercely

Silný vítr a kroupy mají za následek zničenou úrodu zemědělců a další škody, kter pomáhá odklízet de…