Česká národní banka: Vyjádření k novele zákona upravující obchody ČNB

25.03.2020 12:55

Česká národní banka se s Ministerstvem financí ČR dohodla na předložení novely zákona o ČNB, která upravuje oblast obchodů ČNB na volném trhu a kterou schválila Vláda ČR. Aktuální novela vychází z původní komplexní novely zákona o ČNB, která je v Poslanecké sněmovně před 2. čtením.

Česká národní banka: Vyjádření k novele zákona upravující obchody ČNB
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.
reklama

Novela má umožnit rozšíření palety nástrojů měnové politiky a také okruhu subjektů, s kterými může ČNB uzavírat obchody na volném trhu. Stávající znění zákona o ČNB omezuje ČNB na obchody s nástroji se splatností do jednoho roku s tím, že protistranou mohou být pouze banky, pobočky zahraničních bank a spořitelní a úvěrní družstva. Novela má ČNB umožnit obchodovat na trhu s nástroji s delší splatností a s dalšími protistranami včetně např. pojišťoven, penzijních společností či dalších institucionálních investorů.

Vládou schválená novela zákona o ČNB upravující operace ČNB na volném trhu nemá vliv na zákaz měnového financování. Umožnění ČNB nakupovat na primárním trhu vládních dluhopisů, tedy přímo od vlády, není předmětem ani původního, ani současného návrhu novely zákona o ČNB. Schválení novely má vytvořit prostor, aby ČNB mohla v případě potřeby k plnění svých úkolů vstoupit na sekundární trh jakýchkoli finančních instrumentů, včetně vládních dluhopisů.

O toto Česká národní banka usilovala již od roku 2016 právě proto, aby byla připravena na podobné mimořádné situace, kterým čelíme nyní v souvislosti epidemií koronaviru. Přestože ČNB považuje za žádoucí, aby byla novela přijata urychleně a umožnila ČNB v případě náhlého zhoršení situace na finančních trzích účinně zasáhnout, Poslanecká sněmovna ji dnes odmítla zařadit na program 42. schůze k projednání ve zkráceném jednání. Rozhodnutí o případném využití nově nabytých nástrojů, bude-li novela přijata, bude plně v kompetenci ČNB.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Chotěboři budou moci díky ÚZSVM vybudovat cyklostezku

22:54 V Chotěboři budou moci díky ÚZSVM vybudovat cyklostezku

ÚZSVM v Havlíčkově Brodě zdarma převedl Chotěboři dva pozemky o celkové výměře 24 585 m2 v hodnotě 9…