Česká obchodní inspekce: Při aukcích energií dochází ke klamání spotřebitelů

16.07.2019 15:42

Česká obchodní inspekce pravidelně v 1. čtvrtletí tohoto roku uskutečnila kontroly zaměřené na nabídku a poskytování služeb v oblasti uzavírání smluv o dodávkách energií. Celkem provedla 12 kontrol a porušení právních předpisů zjistila v 10 případech. „Výsledky kontrolní akce potvrdily, že v tomto segmentu služeb dochází k závažnému porušování práv spotřebitelů. Obchodníci často používají klamavé a agresivní obchodní praktiky a záměrně používají nepravdivé informace, které pak negativně ovlivňují rozhodnutí spotřebitele. Vzhledem k těmto skutečnostem budou kontroly ČOI prováděny i v následujícím čtvrtletí,“ říká ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Česká obchodní inspekce: Při aukcích energií dochází ke klamání spotřebitelů
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Česká obchodní inspekce v období od 6. ledna do 31. března 2019 provedla 12 kontrol zaměřených na nabídku a poskytování služeb souvisejících s uzavíráním smluv o dodávkách energií. Porušení předpisů zjistila v 10 případech, což je 83,3 %. Při realizaci této kontrolní akce byly také využity podněty spotřebitelů, kteří se na ČOI obrátili.

V rámci kontroly jednoho subjektu mohou být zkoumány i desítky smluv a podání, avšak evidovány (níže v tabulce) jsou jako jedna kontrola. Česká obchodní inspekce při svých kontrolách shromažďuje podání spotřebitelů a pak vede jedno správní řízení, v rámci kterého posuzuje i celou řadu stížností a smluv najednou a následně případně uloží jednu sankci, ve které jsou zohledněna všechna pochybení.

 

 

Inspektorát

Počet kontrol

Kontroly se zjištěním

Zjištění v %

 

 

Středočeský a Hl. město Praha

5

4

80,0%

 

Jihočeský a Vysočina

1

1

100,0%

 

Plzeňský a Karlovarský

1

0

0,0%

 

Ústecký a Liberecký

0

0

0,0%

 

Královéhradecký a Pardubický

0

0

0,0%

 

Jihomoravský a Zlínský

4

4

100,0%

 

Olomoucký a Moravskoslezský

1

1

100,0%

 

Celkem

12

10

83,3%

 

 

 

 

 

Zjištěné nedostatky

Obchodníci nejčastěji porušovali zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Celkem bylo v 8 případech zjištěno použití nekalých obchodních praktik. Za nekalé obchodní praktiky se například považuje klamavé nebo agresivní chování obchodníků, kdy často prodejce záměrně neuvede správnou informaci nebo poskytne takovou informaci, která může způsobit, že spotřebitel učiní rozhodnutí ohledně koupě, které by jinak neučinil.

Dále bylo zjištěno, že prodávající neposkytli informace o rozsahu, podmínkách, místu a způsobu uplatnění práva reklamace nebo nevyřídili reklamaci ve stanovené lhůtě nebo neinformovali spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. V 5 případech byl porušen zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole, a to konkrétně § 10 odst. 2, kdy kontrolovaná osoba nevytvořila podmínky pro výkon kontroly.

Uložená opatření

Česká obchodní inspekce na základě zjištěných porušení právních předpisů pravomocně uložila celkem 7 pokut v celkové výši 375 000 Kč. Další správní řízení zatím nejsou pravomocně ukončena.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj = Hydrogen Valley Evropy? Realita, nikoliv fikce

18:46 Moravskoslezský kraj = Hydrogen Valley Evropy? Realita, nikoliv fikce

Vytvořit z regionu první „vodíkové údolí“ ve východní Evropě, to jsou ambice vedení Moravskoslezskéh…