Česká obchodní inspekce: Téměř u poloviny kontrolovaných hraček zjistili inspektoři nedostatky

24.10.2021 7:34 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce kontrolovala ve 2. čtvrtletí 2021 dodržování technických i administrativních požadavků, které jsou podle příslušného zákona platné pro výrobu, distribuci a prodej hraček.

Česká obchodní inspekce: Téměř u poloviny kontrolovaných hraček zjistili inspektoři nedostatky
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

ČOI zkontrolovala celkem 597 modelů hraček a u 283 modelů zjistila nedostatky. V průběhu kontrol byly také provedeny analýzy nebezpečnosti výrobků a celkem 3 modely hraček prokázaly vážné riziko poškození zdraví malých dětí. 

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 45709 lidí

Česká obchodní inspekce uskutečnila ve 2. čtvrtletí 2021 kontroly zaměřené na dodržování požadavků zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, které jsou konkretizovány v nařízení vlády č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky.

Inspektoři ČOI zkontrolovali 597 modelů hraček určených pro děti do 14 let a u 283 modelů zjistili nedostatky. Kontroly probíhali u 3 výrobců nebo zplnomocněných zástupců, 5 dovozců do EU a 183 distributorů. 

Zjištěné nedostatky

Inspektoři kontrolovali průvodní dokumentaci a informace pro spotřebitele, zda jsou dostupné identifikační údaje o výrobci či dovozci (je vysledovatelný původ hraček) a zda jsou výrobky vybaveny dalšími povinnými informacemi. V případě, že tyto informace obsahovaly nějaká omezení (např. piktogram nevhodné pro děti do tří let), inspektoři kontrolovali, zda byly spotřebiteli sděleny důvody pro toto omezení. U některých hraček se opakovala kumulace několika níže uvedených administrativních závad:

• 162 x - nedostatky při identifikaci výrobce hračky
• 119 x - nedostatky v identifikaci dovozce
• 117 x - nedostatky v průvodní dokumentaci (chybějící upozornění, instrukce či varování v českém jazyce) 
• 86 x - nedostatky v průvodní dokumentaci (zcela chybějící upozornění, instrukce či varování)
• 48 x - nedostatky v povinném označení hračky typem, sériovým číslem či modelem

V průběhu 2. čtvrtletí 2021 byly vyhodnoceny jako nebezpečné z důvodu přítomnosti nadlimitního množství nitrosaminů či nitrosovatelných látek celkem tři modely kontrolovaných hraček. Provedené analýzy rizik prokázaly možné vážné riziko poškození zdraví, pokud by si s těmito výrobky děti hrály. Informace o výskytu těchto hraček na trhu byly zveřejněny v systému RAPEX a varování pro spotřebitele bylo uveřejněno na webových stránkách ČOI www.coi.cz .

Výrobky nahlášené do systému RAPEX

Uložená opatření

Česká obchodní inspekce uložila ve 2. čtvrtletí 2021 za porušení § 13 odst. 9 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, celkem 53 pokut ve výši 467 000 Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

22:30 SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s ministerstvem zemědělství s ohledem na šíření africk…